Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Ceny mleka i wieprzowiny wyższe

Główne zdjęcie
Średnie ceny skupu mleka, wieprzowiny, bydła i drobiu w Polsce w 2016 roku (źródło GUS)

Na koniec 2016 roku średnia cena skupu mleka w Polsce wynosiła 1,36 zł/l wobec zaledwie 1 zł w maju. W województwie podlaskim cena mleka ponownie była najwyższa w kraju i wyniosła 143,78 zł/hl. W minionym roku szybko rosły także ceny żywca wieprzowego.

W pierwszej połowie roku rolnicy produkujący mleko mogli obawiać się o swoją przyszłość, bo cena skupu mleka sukcesywnie spadał od początku 2014 roku. W maju 2016 roku, gdy spadła do rekordowo nisko - do 1 zł/l. W wakacje tendencja się odwróciła i ceny zaczęły szybko rosnąć. Z najnowszego raportu GUS wynika, że grudniowa cena mleka była o 20% wyższa niż przed rokiem osiągając poziom 1,36 zł/l. 
Jeszcze więcej za mleko otrzymywali rolnicy z regionu. W województwie podlaskim grudniowa średnia cena wyniosła 143,78 zł/hl.

Podobnie jak ceny mleka w minionym roku szybko rosły także ceny żywca wieprzowego. W grudniu w skupie średnia krajowa cena wyniosła 5,03 zł/kg i była wyższa o 2,5% niż w listopadzie i aż o 31% w stosunku do grudnia 2015 r.

Natomiast nadal na bardzo niskim poziomie są ceny skupu drobiu rzeźnego. W grudniu wyniosły one 3,53 zł/kg, co oznacza, że w skali roku spadły o 4,9%.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę