Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Znowu brudne powietrze w mieście

Główne zdjęcie
Wartości stężeń 24-godzinnych pyłów PM 10 w Łomży z ostatnich 30 dni. Na czerwono zaznaczono dni w których przekroczone były dopuszczalne normy zanieczyszczeń. (źródło: WIOŚ Białystok)

Przez dwa ostatnie dni w Łomży ponownie notowano duże zanieczyszczenie powietrza. Komputery stacji monitoringowej należącej do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wyliczyły, że średnie dobowe stężenie pyłów zawieszonych PM10 wczoraj i przedwczoraj wynosiło ponad 70 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, przy dopuszczalnej normie 50 µg/m3. W tym roku w Łomży było już siedem dni z przekroczonymi normami zanieczyszczeń powietrza.

Raport z pomiaru automatycznego zanieczyszczeń powietrza w Łomży w ciągu ostatnich 30 dni. (źródło: WIOŚ Białystok)
Raport z pomiaru automatycznego zanieczyszczeń powietrza w Łomży w ciągu ostatnich 30 dni. (źródło: WIOŚ Białystok)

W Łomży od kilku lat notowane jest przekroczenie rocznych norm stężeń pyłowych dla pyłu PM 2,5. Te pomiary w mieście są dokonywane manualnie, a wyniki publikowane z dużym opóźnienie. Niemniej specjaliści podkreślają, że zanieczyszczenia to jest jeszcze groźniejsze niż pyłami PM 10 bo wnikają szybciej i głębiej do płuc człowieka.

Tego rodzaju zanieczyszczania są efektem ruchu komunikacyjnego, ale przede wszystkim palenia w piecach domowych. Specjaliści apelują, aby nie palić w nich śmieci. W trakcie spalania w piecach domowych plastikowych butelek, folii, płyt wiórowych, czy tkanin uwalnianie do powietrza są metale ciężkie, dioksyny, furany i węglowodory typu WWA, mające bardzo negatywny wpływ na środowisko i zdrowie człowieka. To substancje szkodliwe i rakotwórcze. Związki te opadają na pobliskie ogródki, trawniki i osadzają się w płucach mieszkańców. Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby z chorym układem oddechowym lub krwionośnym.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę