Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Twórcze „Interferencje” małopolskich artystów

Prace 52. artystów, absolwentów słynnego Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, złożyły się na najnowszą wystawę otwartą w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Każdy z twórców zaprezentował tylko jedną pracę z zakresu swej specjalności: malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby, ceramiki, fotografii, a nawet sztuk filmowych, dzięki czemu powstała bardzo różnorodna ekspozycja ukazująca talenty i umiejętności uczniów nowowiśnickiej szkoły. – Ta szkoła ma ogromny wpływ na młodych ludzi, ma szczególne znaczenie dla ich rozwoju i edukacji – to jedyna taka, wyjątkowa szkoła w Polsce! – podkreśla malarz Waldemar Mitrowski.

Liceum plastyczne w Nowym Wiśniczu zostało założone w 1947 roku. Przez niemal 70 lat przez jego mury przewinęły się tysiące utalentowanych młodych ludzi, zwykle kontynuujących swą przygodę ze sztuką na studiach. Dawni absolwenci, a nierzadko obecnie już wykładowcy szkoły, wciąż tworzą zgraną grupę, stąd pomysł realizacji wspólnego, cyklicznego projektu mającego promować szkołę, którego inicjatorem jest profesor Adam Pociecha z ASP w Katowicach.

– Założenie było takie, żeby szkołę w Nowym Wiśniczu uratować od prywatyzacji – mówi Waldemar Mitrowski. – Ma to więc troszeczkę polityczny aspekt i mój kolega Adam Pociecha podjął zadanie, żeby szkole pomóc. Polega to na organizowaniu wszelkiego rodzaju wystaw dzieł różnych, wykonanych przez absolwentów szkoły. Ten projekt trwa już od kilku lat i na początku było troszeczkę skromniej. W tej chwili wygląda to dosyć poważnie, wystawy są coraz większe, a w ich przygotowanie zaangażowana jest większa ilość ludzi. Liczę, że będzie miało to dobry wpływ na decyzje zarządów odnośnie tej szkoły!

Szósta odsłona projektu nosi tytuł „Interferencje” i składają się na nią prace z lat 1994-2016.

– Choć nazwa wystawy została zaczerpnięta z fizyki i można ją tłumaczyć jako nakładanie się fal, to jednak w znaczeniu przenośnym jest to oddziaływanie na siebie różnych zjawisk i to bardzo szeroki, wieloznaczny temat, który artyści realizują – mówi kierownik galerii Karolina Skłodowska.

Wystawa ma nie tylko zwrócić uwagę na szkołę, ale też promować sztukę współczesną. Dlatego trafiły na nią nie tylko tradycyjnie ujęte obrazy czy rzeźby, ale też dzieła eksperymentalne, jak np.

łączące porcelanę z pleksiglasem, ceramikę z tkaniną czy czarny dąb ze stalą szlachetną i ceramiką, ale też wykonane ze szkła sodowego techniką hutniczą czy w technikach własnych. Wśród twórców prac są artyści różnych pokoleń, mający również wcześniej wystawy w Łomży, jak: Ewa Janus,  Eugeniusz Molski czy Czesław Dźwigaj – autor ołtarza z brązu w łomżyńskiej katedrze.

Prace wykonane z różnych materiałów i w różnych technikach dopełnia pokaz 11-minutowego filmu animowanego „Meine heimat” Roberta Sowy, ukazujący kreatywność uczniów plastyka również w dziedzinie nowych technologii/trendów: 3D czy found footage.

– Na mnie szkoła też wywarła duży wpływ; nie tylko jako na ucznia, ale i młodego człowieka –  wspomina Waldemar Mitrowski, od lat mieszkający w Stanach Zjednoczonych, prezentujący na wystawie „Portret” wykonany tuszem i akrylem na papierze. – Uczyłem się wówczas ceramiki, dzisiaj też coraz częściej wracam do prac z gliny, jak budownictwo naturalne czy inne, współczesne formy. To bardzo ciekawa szkoła – lokalizacja jest bardzo fajna, bo niedaleko zamku Lubomirskich,  a sama szkoła ma bardzo bogatą historię, bo przebywał tam chociażby nasz słynny malarz Jan Matejko. Jej działalność była dość intensywna i miała duży wpływ na świat polskiej sztuki, szczególnie lat 70. i 80. – liczę, że utrzyma ten swój status do dzisiaj!

Mają w tym pomóc kolejne pokazy wystawy „Interferencje”: po premierowym w Nowym Wiśniczu i łomżyńskim, trwającym do 22 lutego, zagości ona jeszcze w Jaworznie, Oświęcimiu, Chrzanowie, Myślenicach i Dębicy. Są też plany pokazania jej poza granicami kraju, np. w Czechach.

 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę