Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Krowa Nelly z Holandii od Konrada z Łomży dla 25. WOŚP

- Zakręcona Nelly za półtora miesiąca będzie mamusią – opowiada Adam Dąbrowski, zootechnik i specjalista do spraw sprzedaży bydła w PH Konrad, gdzie do obory przy Poligonowej przyjechała z Holandii tirem na 25. Finał WOŚP 25-miesięczna, czarno-biała jałówka cielna rasy holsztyńsko–fryzyjskiej. „Zakręcona Nelly” - bo tak ją nazwali pracownicy, z racji jej siły, energii i dynamiki w ruchach, gdy przechadza się i zrywa do galopu, prowadzona przez silnych mężczyzn. Na ośnieżonym wybiegu 2 stopnie Celsjusza, jest zimno, jednak Zakręcona Nelly z czerwoną kokardką na szyi i serduszkami WOŚP na bokach nie pokazuje mrozu po sobie, cierpliwie pozując do zdjęcia Markowi Maliszewskiemu. Od 4 000 zł wystartuje licytacja na Allegro dla Sztabu WOŚP Łomża.

- W ścisłym sensie, to nie licytujemy krowy, a możliwość jej zakupu za symboliczną, przysłowiową złotówkę – uściśla Monika Orlowska–Laskowska, szefowa po raz trzeci Sztabu WOŚP Łomża, dla której czwartek z rana zaczął się od kawy z mlekiem. - Ja umiem doić krowy, nauczyłam się tego w dzieciństwie u cioci we wsi Wityn za Jedwabnem. To nie jest nawet aż takie ciężkie, trzeba tylko w odpowiedni sposób potraktować zwierzę i umiejętnie do niego podejść. Nie należy się bać, gdyż jak człowiek się boi, to i krowa się boi. Zaczynają się nerwowo zachowywać, robi się popłoch i chaos.

Zakręcona Nelly da około 30 kg mleka dziennie

O popłochu i chaosie nie ma mowy w PH Konrad. Doświadczeni pracownicy spokojnie wprowadzą na wybieg przed południem jałówkę o rozmiarach niemałych: 150 cm w kłębie, najwyższej części grzbietu, i o wadze około 600 kg (z przybliżeniem plus minus 10 procent). Nelly przez ponad 2 lata słyszała język niderlandzki i porykiwania towarzyszek holenderek, zatem w Łomży dziwić ją mogła przepiękna polszczyzna, jaką mówi Ewa Olender – Obiedzińska, kierująca działem marketingu w firmie. - Nasza Zakręcona Nelly jest spokojna i opanowana, przeznaczona do hodowli mlecznej. Ma bardzo łagodny temperament, a za 1, 5 miesiąca się wycieli i stanie się pełnowartościową mleczną krową – opisuje specjalistka. - Aukcja odbywa się za pośrednictwem portalu Allegro i będzie trwała 14 dni. Zdrowa jałówka jest warta rynkowo przynajmniej 7 i pół tysiąca  złotych, cena wywoławcza możliwości zakupu za złotówkę wynosi 4 000 zł. Mamy nadzieję, że licytacja zakończy się dużym sukcesem i uda nam się zebrać znaczącą kwotę, aby wesprzeć działania WOŚP. Firma PH Konrad chętnie wspiera akcje charytatywne, w związku z czym nie mogliśmy nie wziąć udziału w 25 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na aukcję wspierającą ten charytatywny cel, przekazujemy  więc jałówkę Nelly. Autorem oryginalnego pomysłu jest właściciel firmy Krzysztof Przeździecki.

Kierowniczka marketingu dodaje, że pracowników firma ma około 150 i że niedawno licytowali na wigilii firmowej obrazki dzieci, przeznaczając dochód dla Zespołu Szkół Specjalnych, że fundowali Szlachetną Paczkę, że solidarnie pomagają sobie w sytuacjach życiowych, np., kiedy pracownikowi tragedia się przydarzy... - Chcemy, żeby hodowcy mieli okazję udziału w ogólnopolskiej aukcji, aby w ten sposób okazać wsparcie akcji Jurka Owsiaka – podsumowuje Ewa Olender – Obiedzińska z PH Konrad. - Trzeba mieć odpowiednie warunki, żeby móc Zakręconą Nelly z Łomży hodować.

 

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę