Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 21 lipca 2024 napisz DONOS@

„Radość spod kapelusza” czas zaczynać

Główne zdjęcie
Paula Banach (Konkurs „Radość w kapeluszu” 2009 r.)

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do XI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”, skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół średnich. Do finału zostanie zakwalifikowanych 40. uczestników z powiatu łomżyńskiego oraz z całej Polski, walczących o Grand Prix, a także nagrody pieniężne za pierwsze trzy miejsca w dwóch kategoriach. – Zapraszamy młodych ludzi, chcących sprawdzić się w wierszu, piosence, monologu czy występie kabaretowym – mówi dyrektor konkursu ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego przy ul. Zawadzkiej, w którego Centrum Katolickim znajduje się salonik Hanki Bielickiej. – Hanka Bielicka była bardzo utalentowanym ambasadorem Łomży i pragniemy, żeby zdolna młodzież również szła w jej ślady!

Konkurs „Radość spod kapelusza” ma upamiętniać najsłynniejszą łomżyniankę Hankę Bielicką (1915-2006). Konkurs organizowany jest przez parafię Krzyża Świętego w Łomży, gdzie w Centrum Katolickim im. papieża Jana Pawła II znajduje się salonik z licznymi pamiątkami po słynnej aktorce i niezrównanej wykonawczyni satyrycznych monologów. Proboszcz ks. Andrzej Godlewski zyskał wsparcie wielu zaangażowanych w imprezę osób, w tym aktorki Bogumiły Wierzchowska-Gosk, wieloletniej szefowej komitetu organizacyjnego konkursu, który rozrastał się z roku na rok, stając się jedną z najważniejszych imprez tego typu poświęconych pani Hani. 
W tym roku zainteresowani udziałem w konkursie młodzi mieszkańcy powiatu łomżyńskiego mogą zgłaszać się do dnia 20 lutego, a pięć dni później w Centrum Katolickim odbędą się eliminacje powiatowe, których zwycięzcy zakwalifikują się do finału. Uczestnicy spoza Łomży i jej okolic mogą zgłaszać swój udział do 25 lutego i tu decyduje kolejność zgłoszeń. 
Przewidziane są dwie kategorie konkursowe: monolog-wiersz oraz piosenka kabaretowa z zastrzeżeniem, że można zgłosić udział tylko w jednej z nich. Organizatorzy apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na walory artystyczne wybranego utworu oraz dostosowanie go do wieku wykonawcy, tym bardziej, że każdy uczestnik będzie wykonywać tylko jeden wiersz/monolog bądź piosenkę, o łącznym czasie nie przekraczającym siedmiu minut. 
Finał Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej odbędzie się 4 marca w Centrum Katolickim. Nagroda główna to Grand Prix – kapelusz zaprojektowany i wykonany przez łomżyńską artystkę Teresę Adamowską. Każdy z uczestników otrzyma też miniaturkę kapelusza – nieodłącznego atrybutu Hanki Bielickiej, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii również nagrody pieniężne.
Szczegółowe informacje o konkursie, karta zgłoszeniowa oraz dane kontaktowe organizatorów znajdują się na stronie: www.krzyz.lomza.pl
– Cieszymy się, że to już 11 edycja naszego konkursu – ocenia ks. Andrzej Godlewski. – Przez 10 lat zainteresowanie nim nie malało i utrzymywało się na wysokim poziomie. Na pewno młode pokolenie Hankę Bielicką zna z historii, filmów w których grała czy monologów, które można znaleźć w sieci, ale cieszymy się bardzo, że konkurs spotyka się z takim zainteresowaniem, a młodzi ludzie  z całego kraju tak chętnie przyjeżdżają do Łomży i kultywują jej aktorskie i kabaretowe tradycje!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę