Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@

25. Finał WOŚP nad Narwią, w Galerii Veneda i Parku Wodnym

Główne zdjęcie
Jurek Owsiak (fot. www.wosp.org.pl)

98 wolontariuszy z identyfikatorami i puszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyruszy w niedzielę rano na ulice, place i parkingi przed sklepami i kościołami w Łomży, aby zbierać datki od łomżynianek i łomżyniaków na sprzęt medyczny do leczenia polskich dzieci i polskich staruszków. - Najmłodsi wolontariusze mają ponad roczek, najstarsi ponad 50 lat – opowiada Monika Orłowska – Laskowska, po raz trzeci szefowa Sztabu WOŚP Łomża, który scenę 25. Finału WOŚP umieści w Galerii Veneda, gdzie 15. stycznia od godz. 10. do 20. będą odbywać się licytacje i koncerty grup, m.in., Na Przekór, MadBee i Holy Water z Jolantą Baranowską, poetką, „łomżyńską Janis Joplin”. - W tym roku po raz pierwszy wprowadziliśmy nowe zabezpieczenia: żółte kamizelki odblaskowe od WORD Łomża z napisem na piersi i plecach, jednoznacznie wskazującym, że to nasz wolontariusz.

Monika Orłowska – Laskowska
Monika Orłowska – Laskowska

Akcja dobroczynna, zainicjowana ćwierć wieku temu przez Jurka Owsiaka ma tak wysoką renomę, że ofiarodawcy zwykle wrzucą pieniądze do oklejonych puszek z serduszkami, nie zwracając uwagi na to, czy kwestujący ma identyfikator, potwierdzający, że został zarejestrowany przez łomżyński Sztab Orkiestry Serc. W niedzielę „pomyłek” pewnie nie będzie, bo wyłącznie zarejestrowani będą mieli odblaskowe kamizelki z napisami WORD i WOŚP. I tylko tym kwestarzom wrzucajmy datek. - Każdy z nich ma przydzielony swój rejon poruszania się i godziny, gdy zdaje numerowaną puszkę do banku – wyjaśnia Monika Orlowska – Laskowska. - Żółte kamizelki zwiększą bezpieczeństwo, gdyż wolontariusze będą lepiej widoczni, zaś ja będę spokojniejsza, że w radosnym dniu 25. Finału WOŚP żaden z ofiarodawców w Łomży nie został wprowadzony w błąd i pieniądze trafią na konto.

Na muzycznej scenie i w nowym basenie

Najwcześniej 25. Finał WOŚP rozpocznie się w Piwiarni Warka przy al. Legionów w Łomży, gdzie dla pełnoletnich słuchaczy zagra Holy Water, rockowy zespół gitarzysty Bernarda Krasuskiego. Z grupą w czwartek od godz. 20.30 wystąpi autorka większości tekstów i wokalistka o wyjątkowym, opalizującym brzmieniami i nastrojem głosie, porównywalnym do siły i skali z frazami Janis Joplin. Jolantę Baranowską usłyszymy również w niedzielę od godziny 19., przed Światełkiem do Nieba w Galerii Veneda. Aż dziw, że po tylokrotnych alarmach smogowych w Polsce, gdzie normy pyłów są przekraczane kilku- i kilkunastokrotnie, Jurek Owsiak nie obwieścił rezygnacji z trujących dymów.
W sobotę na podwodną przygodę w godz. 15. - 18. zaprasza do Parku Wodnego przy Wyszyńskiego grupa płetwonurków Scubamaniak DG. Za datek dla WOŚP zejdziemy pod wodę także w niedzielę: w godz. 16. - 18. z płetwonurkami Klubu Podwodny Jeleń. Na scenie w Galerii Veneda gospodynią będzie, okrzyknięta najpiękniejszą krzykaczką w Łomży, Ewa Listowska, zachęcająca do licytacji, np., zabiegów upiększających i karnetów na siłownię. Zobaczymy i usłyszymy: przedszkolaki z PP nr 8 (po godz. 10.), Grupę Ratowniczą Nadzieja (11.), sportowców KS Agoge, rockowe Na Przekór z Ostrołęki (12.), disco polo z Siemiatycz grupy Cassel (13.), rock z Białegostoku Lupa (14.), funk i elektropop Elephant in the Room z Mokotowa (15.), Akademia Sportu Medyk (16.), The East (17.). Na godz. 19.40 zaplanowano wystąpienia gości i odpalanie fejerwerków, co w Dolinie Narwi i nad miastem da, oprócz kilku minut efektownych błysków, nie wiadomo jak długo unoszącą się chmurę. Na imprezie w Venedzie będą mieć stoiska, m.in., Instytut Medyczny PWSIiP, rejestrujący dawców szpiku kostnego DKMS, grupa paramilitarna ASG i Agencji emclat, której szefuje szefowa sztabu. 

Na plaży, lodowisku i w ciepłej bibliotece
25. Finał w Łomży ma kolejne imprezy towarzyszące. Od 11.30 do 13.30 łomżyńskie morsy będą się kąpać w Narwi przy plaży, zapraszając adeptów do spróbowania tej formy rekreacji. - Chcemy, żeby o bibliotekarzach mówiło się, że są pomysłowi i chętni do dobrych działań – deklaruje Renata Igielska, kierownik biblioteki dziecięcej przy 3 Maja, gdzie od godz. 15. do 19. jasełka (PP nr 15), spektakl „Jędrek Jerzyk” (PP nr 9, tańce („Wesołe Słoneczko”), zagadki literackie (SP 7). - Będą te występy przeplatane piosenkami podopiecznych Magdy Sinoff z Miejskiego Domu Kultury, razem z którym organizujemy 25. Finał. Od godz. 12. do 14. w filii nr 2 MBP przy Księżnej Anny 2 dzieci z PP 9 wystawią jasełka, uczniowie PSM I i II st. zaśpiewają kolędy. Licytacje małych choinek, np., z kolorowego papieru, zaczną się od 5 zł.„ Poezję w dźwiękach ukrytą” od 14. odkryją: wokalistka Joanna Dłużniewska i gitarzysta Robert Wieczorek. Wstęp na lodowisko także za datek dla WOŚP.    - Kiedy 2. lutego 2015 roku w łomżyńskim szpitalu urodził się nasz syn Dominik Witold, to każdy sprzęt, którym był badany zaraz po urodzeniu, miał naklejkę z czerwonym serduszkiem WOŚP... – wspomina tata i gitarzysta łomżyńsko-ostrołęckiej grupy rockowej MadBee  Przemysław Kamiński. Zespół wystąpi głównie ze swoim repertuarem, ale i utworami Lynyrd Skynyrd, w Venedzie o godz. 18. - Często odwiedzaliśmy z małżonką i synkiem szpital i wszędzie widzimy sprzęt profesjonalny, zawodowy, przydatny i wspierający w diagnostyce lekarzy. Na pewno ratuje zdrowie i życie ludzi. To, co powinno być wyposażeniem w pakiecie ubezpieczeniowym NFZ, świetnie uzupełnia WOŚP. 

Mirosław R. Derewońko

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę