Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Sanitarny odstrzał dzików w województwie podlaskim prawie wykonany

Sanitarny odstrzał dzików w województwie podlaskim wykonano prawie w 100 procentach. Przy planie, który zakładał odstrzał 1866 sztuk dzików, myśliwi zabili dokładnie 1832 zwierzęta. "Rozrzedzenie populacji, to jeden ze sposobów walki z afrykańskim pomorem świń" - mówi podlaski wojewódzki lekarz weterynarii Henryk Grabowski.

Sanitarny odstrzał wykonano w ponad 98 procentach. "Nie odstrzelono do końca grudnia 2016 roku tylko 34 dzików, według zakładanego planu. Jednak wcześniej mieliśmy sygnały z kół myśliwskich z okolic Hajnówki, że w pobliżu i samej Puszczy Białowieskiej jest mało dzików i nie uda się wykonać zakładanego planu" - tłumaczy Henryk Grabowski.
Sanitarny odstrzał, oprócz realizowanych obok planów łowieckich, zakładał zmniejszenie populacji dzików do 0,5 szt. na km kwadratowy.
Okazało się, że w niektórych częściach regionu jest więcej tej zwierzyny, dlatego myśliwi zgłaszali potrzebę aneksowania planów. Nowe umowy zakładają dodatkowy odstrzał dokładnie 535 zwierząt do końca marca. Z tej liczby zreazlizowano już blisko połowę.
Za sanitarny odstrzał dzików płaci skarb państwa. Na razie wojewódzki lekarz weterynarii nie podsumował, ile to kosztowało.
Po zmniejszeniu populacji tej zwierzyny - w niektórych częściach regionu średnie zagęszczenie dzików wynosi 0,2 sztuki na km kwadratowy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę