niedziela, 18 marca 2018 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Sanitarny odstrzał dzików w województwie podlaskim prawie wykonany

Sanitarny odstrzał dzików w województwie podlaskim wykonano prawie w 100 procentach. Przy planie, który zakładał odstrzał 1866 sztuk dzików, myśliwi zabili dokładnie 1832 zwierzęta. "Rozrzedzenie populacji, to jeden ze sposobów walki z afrykańskim pomorem świń" - mówi podlaski wojewódzki lekarz weterynarii Henryk Grabowski.

Sanitarny odstrzał wykonano w ponad 98 procentach. "Nie odstrzelono do końca grudnia 2016 roku tylko 34 dzików, według zakładanego planu. Jednak wcześniej mieliśmy sygnały z kół myśliwskich z okolic Hajnówki, że w pobliżu i samej Puszczy Białowieskiej jest mało dzików i nie uda się wykonać zakładanego planu" - tłumaczy Henryk Grabowski.
Sanitarny odstrzał, oprócz realizowanych obok planów łowieckich, zakładał zmniejszenie populacji dzików do 0,5 szt. na km kwadratowy.
Okazało się, że w niektórych częściach regionu jest więcej tej zwierzyny, dlatego myśliwi zgłaszali potrzebę aneksowania planów. Nowe umowy zakładają dodatkowy odstrzał dokładnie 535 zwierząt do końca marca. Z tej liczby zreazlizowano już blisko połowę.
Za sanitarny odstrzał dzików płaci skarb państwa. Na razie wojewódzki lekarz weterynarii nie podsumował, ile to kosztowało.
Po zmniejszeniu populacji tej zwierzyny - w niektórych częściach regionu średnie zagęszczenie dzików wynosi 0,2 sztuki na km kwadratowy.

161121091207.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0