Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Brudne powietrze nad Łomżą

Główne zdjęcie
Godzinowe stężenie pyłów PM 10 w Łomży - pomiar niedziela godz. 12.00

Ponad dwukrotnie zostało w sobotę w Łomży przekroczone dopuszczalne dobowe stężenie zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi PM10. Średnia dobowa zanieczyszczeń wyniosła w sobotę 106,1 µg/m3, ale niedziela pod tym względem zapowiada się jeszcze gorzej. Przed południem godzinowe pomiary wskazywały, że w metrze sześciennym powietrza w Łomży jest nawet ponad 300 µg tych pyłów.

Dobowe  stężenie pyłów PM 10 w Łomży - wyniki pomiarów za ostatnie 30 dni
Dobowe stężenie pyłów PM 10 w Łomży - wyniki pomiarów za ostatnie 30 dni

Monitorujące stan powietrza urządzenia pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łomży zamontowane koło komendy straży pożarnej przy ul. Sikorskiego. To osiedle domków jednorodzinnych, i na takowych notowane są największe stężenia zanieczyszczeń pyłami. Ich wzrost ma związek z paleniem w piecach domowych. Specjaliści apelują, aby nie palić w nich śmieci, bo jest to bardzo groźne dla naszego zdrowia! Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby z chorym układem oddechowym lub krwionośnym. 
- Zanieczyszczenia emitowane z kominów naszych domów, nie wyposażonych w urządzenia oczyszczające gazy odlotowe, nie są przenoszone na duże odległości, rozrzedzone i rozproszone przez wiatr. Związki te opadają na pobliskie ogródki, trawniki, zbiorniki wodne, osadzają się w płucach. Spalając odpady w piecach trujemy więc siebie, sąsiadów, powietrze, wodę, glebę, a dodatkowo zwiększa się ryzyko zapalenia się przewodów kominowych, a przez to i całego domu -  ostrzega Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę