sobota, 16 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

Brudne powietrze nad Łomżą

Ponad dwukrotnie zostało w sobotę w Łomży przekroczone dopuszczalne dobowe stężenie zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi PM10. Średnia dobowa zanieczyszczeń wyniosła w sobotę 106,1 µg/m3, ale niedziela pod tym względem zapowiada się jeszcze gorzej. Przed południem godzinowe pomiary wskazywały, że w metrze sześciennym powietrza w Łomży jest nawet ponad 300 µg tych pyłów.

Godzinowe stężenie pyłów PM 10 w Łomży - pomiar niedziela godz. 12.00
Godzinowe stężenie pyłów PM 10 w Łomży - pomiar niedziela godz. 12.00
Dobowe  stężenie pyłów PM 10 w Łomży - wyniki pomiarów za ostatnie 30 dni
Dobowe stężenie pyłów PM 10 w Łomży - wyniki pomiarów za ostatnie 30 dni

Monitorujące stan powietrza urządzenia pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łomży zamontowane koło komendy straży pożarnej przy ul. Sikorskiego. To osiedle domków jednorodzinnych, i na takowych notowane są największe stężenia zanieczyszczeń pyłami. Ich wzrost ma związek z paleniem w piecach domowych. Specjaliści apelują, aby nie palić w nich śmieci, bo jest to bardzo groźne dla naszego zdrowia! Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby z chorym układem oddechowym lub krwionośnym. 
- Zanieczyszczenia emitowane z kominów naszych domów, nie wyposażonych w urządzenia oczyszczające gazy odlotowe, nie są przenoszone na duże odległości, rozrzedzone i rozproszone przez wiatr. Związki te opadają na pobliskie ogródki, trawniki, zbiorniki wodne, osadzają się w płucach. Spalając odpady w piecach trujemy więc siebie, sąsiadów, powietrze, wodę, glebę, a dodatkowo zwiększa się ryzyko zapalenia się przewodów kominowych, a przez to i całego domu -  ostrzega Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0