Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Sikorskiego będzie szybko remontowana

Łomża otrzyma blisko 17 milionów złotych wsparcia na modernizację dwóch ostatnich odcinków ulicy Sikorskiego od ulicy Wyszyńskiego do Al. Legionów i od Al. Legionów do ulicy Wojska Polskiego. Wniosek złożony przez miasto został pozytywnie oceniony przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych i otrzyma wsparcie z środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Dwa nieremontowane dotychczas odcinki ulicy Sikorskiego w Łomży - od ulicy Wyszyńskiego do Al. Legionów (ok. 270 metrów długości) i od Al. Legionów do ulicy Wojska Polskiego (ok. 670 metrów) to miejskie fragmenty drogi krajowej nr 63. Z tej przyczyny wcześniej nie było szansy na pozyskanie środków na ich remont z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, za które w ostatnich latach modernizowano biegnące głównymi ulicami Łomży (np. Piłsudskiego, Legionów czy Spokojna) ciągi dróg wojewódzkich. Szansa na unijne środki pojawiła się wraz z uruchomieniem środków z tzw. nowej perspektywy finansowej UE. Jeszcze pod koniec 2015 roku ogłoszono konkurs na środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach: oś priorytetowa IV - Infrastruktura drogowa dla miast, działanie 4.2 - zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego. W odpowiedzi na ten konkurs władze Łomży złożyły projekt: „Przebudowa układu komunikacyjnego Łomży w ciągu drogi krajowej nr 63”.  Wniosek Łomży był jednym z 41 złożonych przez samorządy z całej Polski. W sumie opiewały one na ponad 6 miliardów złotych przy dostępnej puli środków wynoszącej 2 mld 150 mln zł. Centrum Unijnych Projektów Transportowych oceniało wnioski przez ponad pół roku i w czwartek 5. stycznia 2017 roku opublikowało listy rankingowe wraz ze wskazaniem przyznanego dofinansowania. Wniosek Łomży znalazł się na jej 8. miejscu z maksymalnym dofinansowaniem wynoszącym 85% kosztów kwalifikowanych projektu. To oznacza, że Łomża otrzyma 16 mln 832 tys. 902 zł unijnego dofinansowania.

Prace ruszą po zimie?
Przyznanie Łomży dofinansowania to bardzo dobra wiadomość, na którą od miesięcy czekały także firmy budowlane. Jeszcze w kwietniu ubiegłego roku ratusz ogłosił przetarg na wykonanie modernizacji obu fragmentów ul. Sikorskiego, przy czym, ze względu na przeciągającą się ocenę wniosków, kilkakrotnie przesuwano termin  składania ofert przez wykonawców. Obecnie obowiązujący to 16. stycznia 2017 roku. Jeśli w tym przetargu uda się wybrać wykonawcę, prac budowlane na ul. Sikorskiego będą mogły ruszyć bardzo szybko.
W ramach modernizacji drogowcy mają zbudować nową konstrukcję nawierzchni ulicy w kategorii ruchu KR4, przebudować skrzyżowania z ulicami bocznymi, zatoki autobusowe, chodniki i zbudować ścieżkę rowerową, ale także całą infrastrukturę techniczną w pasie drogowym. Poza tym planowane jest także wykonanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego z ul. Różaną.
Zapisany w przetargu czas trwania robót na ul. Sikorskiego został określony do 30 listopada 2017 roku.

Przypomnijmy że remonty pozostałych odcinków ulicy Sikorskiego od Nowogrodzkiej do Wojska Polskiego i od Ronda Lutosławskiego (przy ZUS) do mostu majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” przeprowadzono w latach 2013-2014 w ramach projektu współfinansowanego głównie środkami unijnych z RPO Województwa Podlaskiego. Odcinek od Ronda Lutosławskiego do skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego, wraz ze skrzyżowaniem z ul. Zawadzką został wyremontowany w ramach przy okazji budowy Galerii Veneda na zlecenie i za pieniądze tego inwestora.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę