Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@
tekst płatny

7 sposobów na tańsze OC

Wokół podwyżek OC rozpętała się prawdziwa burza medialna. Teraz już nie tylko kierowcy narzekają na wysokie ceny polis. Opinię na ten temat postanowili wyrazić nawet politycy. Tylko czy ogólne niezadowolenie coś zmieni? Zamiast czekać na reakcję ubezpieczycieli, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i postarać się zmniejszyć koszt polisy. Doradzamy jak to zrobić.

Agent u którego od lat ubezpieczałeś auto zaproponował ci dwukrotnie wyższą składkę? Prawdopodobnie nie tobie jednemu, i to nie jego wina. Tegoroczne podwyżki OC dotknęły prawie wszystkich właścicieli pojazdów. Jednak to nie znaczy, że masz od razu decydować się na zakup polisy OC. Zanim za nią zapłacisz, przeczytaj 7 rad jak obniżyć składkę i spróbuj je wdrożyć w życie.

Kup mniejszy samochód
Jeżeli nie masz zamiaru zmieniać auta, posiadasz model, który spełnia wszystkie twoje oczekiwania lub po prostu wiesz doskonale czym chcesz jeździć, przejdź od razu do kolejnej rady.
Ze swojej strony nie możemy jednak nie wspomnieć, że ubezpieczenie małego samochodu kosztuje mniej. Im mocniejszy silnik (większa pojemność czy moc) tym OC będzie droższe. Ubezpieczyciele podnoszą ceny dla dużych i szybkich aut z prostego powodu. Oceniają ryzyko i kalkulują koszty ewentualnej szkody, a większy samochód może zwiększać rozmiar strat.

Taniego OC szukaj z wyprzedzeniem
Im bliżej końca umowy OC, tym bardziej będziesz czuł się przyparty do muru i możesz mieć skłonność do nierozważnego zakupu polisy. Najodpowiedniejszy okres na poszukiwanie taniego OC to ok. 4-2 tygodni przed zakończeniem obecnej ochrony OC.
Jak widzisz, wcale nie namawiamy cię do nabycia OC np. z półrocznym wyprzedzeniem, chociaż wiemy, że niektórzy udzielają takich rad. Przedwczesny zakup OC narazi cię na pominięcie ofert, które mogą okazać się korzystniejsze. Są wprawdzie firmy generujące propozycje ubezpieczenia nawet pół roku wcześniej, ale jest ich niewiele. Większość pozwala za zawarcie umowy OC 60 dni przed końcem obecnej umowy. Zdarzają się i takie towarzystwa, które wyliczą proponowaną składkę dopiero 30 dni przed startem kolejnego ubezpieczenia.

Porównaj wszystkie możliwe propozycje OC
Skoro już wiesz kiedy szukać taniego OC, powinieneś także wiedzieć, w jaki sposób je znaleźć. Oczywiście - porównując ceny. Tylko wtedy dowiesz się, które towarzystwo czeka na ciebie z najkorzystniejszą ofertą. Porzuć więc sentyment do znajomego agenta (szczególnie jeśli reprezentuje tylko jedną firmę) i sprawdź możliwie jak najwięcej propozycji ubezpieczycieli. Zadanie ułatwi ci z pewnością internetowa porównywarka OC (np. kalkulator ubezpieczeń OC najtaniejuagenta.pl) z ofertami kilkunastu firm, które otrzymasz po wypełnieniu jednego formularza. Pamiętaj, że cena polisy naliczana jest indywidualnie przez każdy zakład ubezpieczeń. Dlatego rozpiętość propozycji cenowych może być bardzo duża.

Zbieraj zniżki
Historia bezszkodowej jazdy najbardziej wpływa na cenę OC. Czyli z upływem każdego kolejnego roku zniżka za bezwypadkowość powinna się powiększać. A co, jeśli przydarzy ci się kolizja z twojej winy? Możesz na taką ewentualność wykupić tzw. ochronę zniżek. Jednak zanim to zrobisz, sprawdź, ile będzie cię to kosztowało. Pamiętaj, że obowiązuje ona tylko w wybranym towarzystwie, w dodatku nawet ono ma obowiązek zgłoszenia szkody do UFG.

Nie dziel OC na raty
Podział składki na raty będzie cię drożej kosztować. Jeśli nie dysponujesz odpowiednią gotówką – dowiedz się przynajmniej jaką zapłacisz całkowitą składkę za OC (po zsumowaniu wszystkich płatności ratalnych). Każdy ubezpieczyciel ma własne ustalenia co ilości rat i oprocentowania (zwykle od 8-28%). Najlepiej zrobisz, jeśli wrócisz do porównania ofert i sprawdzisz dopłaty do OC przy podziale na raty co najmniej trzech najtańszych ubezpieczycieli.

Kup polisę przez Internet
Cenę polisy OC obniżysz z tytułu zakupu przez Internet, również za pośrednictwem porównywarki. Korzystając z tego narzędzia nie musisz nawet pamiętać kto i jakich udzieli ci zniżek, bo są one naliczane automatycznie podczas kalkulacji cen. Dodamy, że mogą być niemałe – zwykle od 10-15%.
OC może być także tańsze, gdy dodasz do niego ubezpieczenie dobrowolne (zobacz jak to wygląda np. w pakiecie OC i AC wg Najtaniej u Agenta).

Zapłać kartą
Gdy już ostatecznie zdecydujesz się na zakup polisy, nie zapomnij sprawdzić, czy wybrany przez ciebie ubezpieczyciel nie obniża ceny za płatność kartą kredytową. To kolejne ok. 4-5% oszczędności.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę