Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Rząd przyciął „schetynówki”... także dla Łomży

Główne zdjęcie
Otwarcie "schetynówki" we wsi Modzele-Skudosze

Zamiast blisko 60 milionów złotych będzie niespełna 47,5 mln zł. Rząd zmniejszył środki jakie będą przeznaczone na dofinansowanie samorządów przy budowie i remontach dróg gminnych i powiatowych. W województwie podlaskim zamiast zapowiadanych jeszcze pod koniec listopada 44 wniosków, dofinansowanie w 2017 roku ma otrzymać 35 samorządów. Po cięciu z listy do dofinansowania wypadł m.in. wniosek powiatu łomżyńskiego na przebudowę drogi Kalinowo – Drozdowo, a wniosek Łomży o środki na modernizację Szosy Zambrowskiej i ul. Polowej jest uwzględniony tylko częściowo „z planowanym uzupełnieniem dofinansowania w wyniku uzyskania oszczędności po przetargach”.

O cięciach środków na rządowy „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury owej na lata 2016-2019” samorządowcy z województwa podlaskiego dowiedzieli się dzisiaj, gdy Podlaski Urząd Wojewódzki opublikował nową „listę wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania na 2017 r. w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Wraz z nią na stronie internetowej wojewody znalazła się uchwała Rady Ministrów z 16 grudnia 2016 r. zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”, które ścina środki na dofinansowanie tych inwestycji we wszystkich województwach. W przypadku podlaskiego z pierwotnie zapisanych 59 mln 322 tys. i 26 zł zostało tylko 47 mln 457 tys. 621 zł. 
Efekt jest taki, że wysłana pod koniec listopada do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa lista zakładała – jak podawał PUW, że do dofinansowania mogą być zakwalifikowane wstępnie 44 wnioski z najwyższą liczbą punktów, w tym 29 - dot. dróg gminnych oraz 15 - dot. dróg powiatowych.
Opublikowana dziś, 30 grudnia lista wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania na rok 2017 w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” uwzględnia tylko 35 z nich, w tym: - w części - drogi gminne są to 23 wnioski z kwotą dofinansowania 23.728.810,50 zł (w tym zadanie w poz. 23 - dotacja częściowa, z planowanym uzupełnieniem dofinansowania w wyniku uzyskania oszczędności po przetargach); a w części - drogi powiatowe - 12 wniosków z kwotą dofinansowania 23.728.810,50 zł (w tym zadanie w poz. 12 - dotacja częściowa, z planowanym  uzupełnieniem dofinansowania w wyniku uzyskania oszczędności po przetargach).
Zadnie 12 na tej liście to wniosek z miasta Łomża. Dotyczący on wartej ok. 6 mln zł modernizacji Szosy Zambrowskiej i ul. Polowej, przy czym dotacja rządowa miałaby wynieść aż 3 mln zł. Póki co takich pieniędzy dla Łomży nie ma...

Szansy na dofinansowanie nie ma już praktycznie powiat łomżyński na przebudowę drogi Kalinowo – Drozdowo, którego wniosek jest na 14 miejscu listy. Powiat zabiegał o dotację w wysokości ok. 1,25 mln zł  na zadanie wyceniane w sumie na ponad 3 mln zł. Co ciekawe na wstępnej liście rankingowej ogłoszonej w październiku wniosek powiatu był na 10 miejscu, ale po odwołaniach innych samorządów spadł o cztery oczka niżej. Wśród wniosków, które go przeskoczyły był m.in. wniosek miasta Łomża.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę