Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Iwie, Grodno i Lwów mają wspólne projekty z gminą Łomża

Dwie pierwsze miejscowości leżą na Białorusi, zaś trzecia na Ukrainie – i to był warunek, aby móc ubiegać się o pieniądze od Komisji Europejskiej na projekty w ramach współpracy transgranicznej, gdzie dofinansowanie sięga 90 procent. Wójt gminy Łomża Piotr Kłys podpisał w Podgórzu umowę z merem gm. Iwie Aleksandrem Bulakiem w południe, zaś z przedstawicielem z Lwowa zamierzał do wieczora, gdyż autobus utknął gdzieś na trasie. Jeśli cztery stworzone wspólnie projekty zyskają uznanie komitetu transgranicznego, partnerzy uzyskają pieniądze na inwestycje za ok. 8 milionów 100 tysięcy euro (ok. 36 mln zł), w tym ponad połowę gm. Łomża: ok. 4 mln 850 tys. e (21 mln zł).

Znalezienie partnerów do współpracy transgranicznej, przygotowanie projektów i podpisanie umów to w największym stopniu zasługa wójta gminy Łomża Piotra Kłysa, co podkreślali niezależnie od siebie i zgodnie mer Aleksander Bulak i Igor Jóźwiak, dyrektor Grodzieńskiego Przedsiębiorstwa Komunalno-Produkcyjnego „Grodnovodokanal” w Grodnie. Mimo że obszar wzdłuż wschodniej granicy Polski i zachodnich rubieży Białorusi i Ukrainy jest rozległy i działa na nim mnóstwo firm, organizacji i samorządów, to trudno jest znaleźć takie, które podjęłyby się współpracy w korzystnej dla siebie dziedzinie z korzyścią dla partnera. - Trudno znaleźć partnera na tak szerokim terytorium, dzielącego te same problemy – stwierdził dyrektor Jóźwiak, którego dziadek pochodził z... Łomży, więc tym bardziej chętnie podjął się współpracy po raz pierwszy z Polską. - Grodno położone jest w zakątku kraju: skręcisz w prawo 30 kilometrów i jest Litwa, skręcisz na lewo i za 25 km jest Polska.

Dla bibliotek, straży pożarnej, wody i zdrowia
Cztery projekty dotyczą różnych sfer aktywności ludzkiej i różnych dziedzin życia, za które gminy odpowiadają. Pierwsza grupa to promocja kultury i zachowanie dziedzictwa historycznego. W jej obrębie znalazła się koncepcja projektu za prawie 2 mln 100 tys. euro pod nazwą „Żywa kultura – transgraniczna przestrzeń zbliżająca ludzi”. Dzięki temu, jest szansa na utworzenie midicentrum z ośrodkiem nauki i technologii w Gminnej Bibliotece Publicznej w Podgórzu i budowa amfiteatru. Kupiski Stare pozyskałyby na spotkania nowy budynek Lokalnego Centrum Kultury, z biblioteką i akademią robotyki lego, natomiast filie biblioteczne w Konarzycach Wygodzie i Pniewie zostałyby unowocześnione i wzbogaciłyby się o place zabaw i siłownie, a Wygoda – o park linowy. Podobnie inwestycji doczekałaby się biblioteka z filią w Iwie i mogłyby odbyć się festiwale orkiestr dętych oraz  „rejs kulturalny w duchu Elizy Orzeszkowej z okazji 130-lecia wydania „Nad Niemnem”. 
Drugi projekt „Razem bezpieczniej – rozwój potencjału służb ratowniczych gminy Łomża i rejonu iwiejskiego” obejmuje, m.in., zakup dwóch średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych i wozu ciężkiego dla OSP gm. Łomża, instalację monitoringu z kamerami i czujnikami w wybranych OSP, budowę nowego budynku ratownictwa pożarowego w gm. Iwie i szkolenia i ćwiczenia strażaków. Jego koszt łącznie wyniesie ok. 1 mln 900 tys. euro. Trzeci projekt dotyczy ochrony środowiska i może kosztować okolo 2 mln 400 tys. euro. Zawiera kompleksową modernizację stacji uzdatniania wody w Jarnutach i Siemieniu Nadrzecznym (gm. Łomża) i rozbudowę wlotowej stacji uzdatniania wody Czechowszczyzna w Grodnie, aby usunąć z wody nadmiar żelaza. Czwarty projekt za ok. 1 mln 800 tys. euro służyłby zwiększeniu dostępności do sportu, aktywności fizycznej i społecznej mieszkańców obszarów wiejskich. Zakłada on budowę sali gimnastycznej, dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych, z oddziałem bibliotecznym w Jarnutach, modernizację basenu we Lwowie i wymianę sportową dzieci i młodzieży. Partnerem gm. Łomża jest Stowarzyszenie Klub Sportowo-Turystyczny Manivici z Lwowa na Ukrainie. Ocena koncepcji projektów transgranicznych odbędzie się do maja 2017. Partnerzy współpracy, o ile będą zakwalifikowani, jesienią złożą dokumentację.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę