Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

25 lat plastycznych sukcesów i pracy Anny Bureś

Główne zdjęcie
Anna Bureś

Pracownia Plastyczna Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych świętuje 25-lecie. – To wyjątkowy jubileusz i mam ogromną satysfakcję! – mówi instruktorka i założycielka pracowni Anna Bureś. – Jestem dumna ze swoich wychowanków, bo tych 25 lat to nie tylko suche fakty i daty, ale przede wszystkim ludzie – to oni są największą wartością tej pracowni! Ćwierć wieku działalności i licznych sukcesów młodych artystów przybliżają dwie wystawy otwarte we wtorkowy wieczór w Galerii Pod Arkadami oraz w Galerii Bonar MDK-DŚT.

Pracownia Plastyczna MDK-DŚT powstała we wrześniu 1991 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora placówki Andrzeja Cholewickiego. Już w grudniu Anna Bureś i jej pierwsi podopieczni rozpoczęli zajęcia w piwnicach przedszkola przy ul. Kołłątaja. Kolejną siedzibą młodych plastyków był budynek przy ul. Małachowskiego, obecna siedziba Regionalnego Ośrodka Kultury, zaś od roku 2001 pracownia mieści się przy ul. Dmowskiego. Jak wyliczyła Anna Bureś przez tych 25 lat w cyklicznych zajęciach podczas roku szkolnego wzięło udział około dwóch tysięcy młodych ludzi, dalsze półtora tysiąca uczestniczyło w 25 warsztatach wyjazdowych w Polsce i za granicą oraz w 25 łomżyńskich plenerach, a około 12 tysięcy w regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach plastycznych.  
– Na świat wyszły całe pokolenia absolwentów tej pracowni i często stali się oni  pełnoprawnymi artystami – podkreśla Roman Borawski, przez 22 lata dyrektor MDK-DŚT. – Również ci, którzy nie ukończyli studiów artystycznych też wyszli stamtąd wzbogaceni, bo tam jest atmosfera specjalna, a pani Ania potrafi stworzyć klimat, który wszystkim odpowiada i stale tam panuje!
Potwierdzają to dawni i obecni wychowankowie Anny Bureś, tłumnie obecni na jubileuszu i podkreślający, że dzięki uczęszczaniu na prowadzone przez nią zajęcia bardzo się rozwinęli, wiele nauczyli i spojrzeli na sztukę z innej perspektywy, stając się przy tym lepszymi ludźmi.
– Ta pracownia i pani Ania pozwoliła dzieciom odkryć swój talent, tam też zostały one skutecznie ukierunkowane – potwierdza dyrektor łomżyńskiego liceum plastycznego Lidia Radziwanowicz. 
– Nie będzie to przesadą jeśli powiem, że prawie 100 % uczniów trafiających do nas z Łomży pochodzi z tej pracowni, mają na starcie najlepsze wyniki i z sukcesami kontynuują naukę w naszej szkole oraz dalszą edukację!
Sukcesów nie brakowało też podopiecznym Anny Bureś, którzy przez 25 lat zdobyli około 700 nagród w wielu konkursach, od regionalnych do międzynarodowych. Pracownia też organizuje liczne konkursy, w tym cykliczne o tematyce łomżyńskiej, ekologicznej czy świątecznej. 
– Staram się przekazywać swoim podopiecznym dobre wartości, w tym szacunek do natury i do przyrody, która jest dla mnie bardzo ważna, i z której czerpię inspirację – mówi Anna Bureś. 
Wiele nagradzanych prac młodych twórców zaprezentowano w obu galeriach, dopełniając je pokazem zdjęć z lat 1991-2016 oraz nagraniami filmowymi z lat 2001-2008. W Galerii Pod Arkadami zaprezentowano też wybór różnorodnych prac malarskich Anny Bureś.
– Moja twórczość jest ściśle związana z działalnością pracowni – mówi Anna Bureś. – Myślę, że zostanie tak do końca mojej pracy, ponieważ przekazuję to, czego sama się nauczyłam. Najpierw muszę więc sama przećwiczyć wszystkie techniki, spróbować, a dopiero później pracuję z dziećmi.
Niewielka galeria na Starym Rynku nie była w stanie pomieścić wszystkich gości, przyjaciół i znajomych jubilatki. W Bonarze i na górnej sali MDK-DŚT było już znacznie luźniej i właśnie tam odbył się dalszy ciąg uroczystości, z jubileuszowym tortem, przemowami i życzeniami, w tym śpiewającymi od Studia Piosenki PopArt Bernarda Karwowskiego, które przygotowało z tej okazji piosenki o kolorach.
– Ubolewam, że nie udało mi się pokazać wszystkich prac które chciałam – mówi Anna Bureś. – Gdybyśmy chcieli zaprezentować to wszystko, czego nauczyliśmy się i dokonaliśmy przez te 25 lat, to potrzebna byłaby jeszcze jedna galeria, bo naprawdę mamy co pokazać!

Wojciech Chamryk

210204100642.gif
Foto: Anna Bureś
Foto: Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży i Roman Borawski, dyrektor MDK-DŚT
Foto: Agnieszka Muzyk, wiceprezydent, Przemysław Karwowski, kierownik Galerii, Anna Bureś, jubilatka i Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży
Foto: Wychowankowie i goście na wystawie jubileuszowej
Foto:
Foto: Wychowankowie i goście na wystawie jubileuszowej
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę