Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

„W mieście, co było mi rajem...”

Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Prezydent Miasta Łomży zapraszają łomżyniaków z kraju i zagranicy do udziału w V edycji ogólnopolskiego konkursu na wspomnienia, refleksje, pamiętniki, zdjęcia, komiksy (wszystkie formy) pod hasłem „W mieście, co było mi rajem...”.

Konkurs adresowany jest do łomżyniaków, którzy urodzili się w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej, tu pozostali, doczekali pociech i zachowali w pamięci wiele dobrych, albo też trochę gorszych wspomnień. Ale naszą propozycję adresujemy też do tych, którzy urodzili się pod łomżyńskim niebem, a następnie – w różnych okolicznościach – zmuszeni byli zakładać rodzinne gniazda w innych rejonach Polski lub świata. Zapraszamy także do udziału wszystkich, dla których Łomża i Ziemia Łomżyńska były jedynie czasową przystanią na szlakach życiowych wędrówek. Organizatorom zależy na otrzymaniu autentycznych, szczerych, najlepiej udokumentowanych fotograficznie prac w dowolnej formie, z wyłączeniem wierszy. Oczekujemy na materiały, będące efektem wspomnień z lat dzieciństwa i młodości, zapisy historycznych wydarzeń, których byliście uczestnikami lub naocznymi świadkami. Liczymy na zapis Waszych obserwacji i refleksji po spotkaniu z Łomżą i Ziemią Łomżyńską po latach, także po spotkaniach z łomżyniakami – tymi znanymi, jak i tymi, którzy tworzyli kiedyś łomżyński koloryt, a których nie ma już wśród nas. Będziemy wdzięczni za zdjęcia tych osób.

Po tegorocznej, IV edycji konkursu juror red. Wiesława Czartoryska podzieliła się z nami następującą refleksją: - Jestem wdzięczna organizatorom konkursu pod piękną nazwą W mieście, co było mi rajem za to, że mogłam być jedną z pierwszych czytelniczek nadesłanych prac: wspomnień mieszkańców miasta i regionu z lat przed wybuchem II wojny światowej, lat wojny i okupacji, pierwszych lat powojennych, lat pięćdziesiątych i późniejszych. Teksty dotyczą Łomży i okolic, Jedwabnego i okolicznych wiosek. Często bohaterką jest rzeka – Narew. We wspomnieniach ożywają postaci: kowal z okolic Końskiego Rynku, niezwykły siłacz, który miał występ w sali kina Październik, profesorowie łomżyńskiego liceum i wiele innych. Opisane przeżycia autorów nie tylko wzbogacają naszą wiedzę o Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, jej historii, nasycają ją szczegółem, ale także oddają klimat czasu, w który przenoszą czytelnika. Pozwalają zajrzeć w duszę, podejrzeć koleje losu drugiego człowieka, współprzeżywać dramaty, radości i smutki. A życia innych ludzi jesteśmy ciekawi, ich tajemnic, ich losów. Nie bez powodu biografie cieszą się wciąż dużą popularnością – rzeczywistość wciąga bardziej niż fikcja.

Zatem piszcie! Prace do 5 stron A-4 wydruku komputerowego (ok.  4500 znaków na stronę czcionką Times New Roman, nr 12), nigdzie wcześniej nie publikowane (poza wydawnictwami TPZŁ) należy nadsyłać do końca lipca 2017 roku, najlepiej drogą elektroniczną pod adresem: zgtpzl@um.lomza.pl lub za pośrednictwem poczty: Zarząd Główny TPZŁ, ul. Sienkiewicza 8, 18-400 Łomża.

Jury dokona oceny nadesłanych prac i przyzna nagrody. Najciekawsze będą drukowane w wydawnictwach Towarzystwa. Organizatorzy dołożą starań, by opublikować plon konkursu także w formie książkowej. Zastrzegają sobie prawo do skrótów w pracach publikowanych, do zmiany tytułów i dowolnego doboru zdjęć.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę