Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Barwy muzyki... i plastyki

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego wydała swą ósmą płytę. „Flute Reflections” została nagrana w Łomży z udziałem wybitnych flecistów Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz. Na jej program składają się utwory Antonio Vivaldiego, Hectora Berlioza oraz, nagrany po raz pierwszy, Koncert na 2 flety i orkiestrę Janusza Bieleckiego. Płyta ukazała się nakładem prestiżowej firmy Dux i będzie dostępna w sprzedaży na całym świecie, a ilustrują ją prace uczniów łomżyńskich szkół, zwycięzców II edycji konkursu plastyczno-muzycznego „Barwy muzyki”.

Antonina Pisalska
Antonina Pisalska
Marcin Mertens
Marcin Mertens
Natalia Napiorkowska
Natalia Napiorkowska

Zarejestrowana w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej w grudniu 2014 roku płyta „Flute Reflections” jest kolejnym wydawnictwem łomżyńskiej orkiestry łączącym kompozycje klasyczne ze współczesnymi. Muzycy nagrali bowiem zarówno barokowe arcydzieła włoskiego mistrza  Antonio Vivaldiego (Koncert C-dur na 2 flety, orkiestrę smyczkową i basso continuo RV 533,  Koncert D-dur II Gardelino op. 10 nr 3 RV 428 i Koncert na  na 2 flety g-moll RV 103), XIX-wiecznego francuskiego kompozytora Hectora Berlioza (Lâ Enfanche du Christ na 2 flety i orkiestrę smyczkową op. 25), jak też premierowe nagranie utworu polskiego kompozytora współczesnego Janusza Bieleckiego (Koncert na 2 flety i orkiestrę smyczkową). 
Nagrania zrealizował ceniony w branży reżyser dźwięku i producent Andrzej Brzoska, odpowiedzialny już wcześniej za montaż i mastering czwartej oraz reżyserię dźwięku szóstej płyty łomżyńskiej orkiestry. Soliści to małżeństwo wybitnych flecistów Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz – absolwenci renomowanych zagranicznych uczelni muzycznych, laureaci prestiżowych międzynarodowych konkursów, mający na koncie nagrania i koncerty w Europie, Azji i USA.
– To jest wydarzenie, że tacy soliści nagrali z nami płytę! – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor łomżyńskiej filharmonii i dyrygent prowadzący jej orkiestrę podczas nagrań. – Jest to kontynuacja pewnej tradycji, bo wcześniej czynili to Krzysztof Jakowicz czy Paweł Gusnar, równie znakomici artyści, którzy również współpracują z nami od lat, a efekty tego są bardzo interesujące.
„Flute Reflections” to trzecia płyta łomżyńskich filharmoników wydana przez Dux, co daje jej gwarancję światowej dystrybucji i dotarcia do międzynarodowej publiczności. 
– To wydawca bardzo renomowany, osoba Łukasza Długosza też jest znana w świecie – zauważa Jan Miłosz Zarzycki, podkreślając, że plasuje to łomżyńską orkiestrę na coraz wyższym poziomie i ma duży wpływ na jej coraz większą renomę. 
Książeczkę płyty ilustrują prace laureatów trzech równorzędnych pierwszych miejsc w zorganizowanym przez Filharmonię Kameralną, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego konkursie plastyczno-muzycznym „Barwy muzyki”. 
9-letnia Antonina Pisalska, uczennica Szkoły  Podstawowej nr 10 w Łomży, namalowała „Muzyczne opowieści”, a inspiracją była dla niej druga część Koncertu na 2 flety i orkiestrę Janusza Bieleckiego. Młodsza o rok Natalia Napiórkowska ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży też słuchała przy malowaniu tej kompozycji, a efekt to „Kolorowa melodia”. Z kolei uczeń Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży Marcin Mertens zainspirował się przy tworzeniu barwnej „Łąki” fragmentem „Allegro motto” z Koncertu na 2 flety C-dur Antonio Vivaldiego.
– Wybraliśmy tych, którzy nie próbowali ilustrować muzyki, nutek, rysować instrumentów, ale szukali w formie kolorów tego czegoś, co odpowiada ich wyobrażeniom muzyki!– podkreśla przewodniczący jury Henryk Gała, oceniający 114 konkursowych prac wraz z Teresą Adamowską i Mirosławem Koroną. 
Jeszcze w tym miesiącu ukażą się dwie kolejne płyty Filharmonii Kameralnej: nagrana z solistą Klaudiuszem Baranem, zawierająca utwory akordeonowe współczesnych twórców: Józefa Świdra i Bronisława Kazimierza Przybylskiego oraz monograficzna z dziełami wybitnego kompozytora Stanisława Moryty. Na styczeń roku przyszłego jest zaś już zaplanowane nagranie następnej, z udziałem wybitnego kontrabasisty Jacka Miruckiego.

Wojciech Chamryk

210407125521.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę