Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Opłatek i szopka z piernika na Festiwalu Stołów Bożonarodzeniowych

Zielony obrus na stole wigilijnym, biało-srebrne nakrycia albo białe piórka niby śnieżny puch – oto wybrane pomysły uczniów na prezentacji, jaką po raz 4. zorganizował Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży. - Festiwal Stołów Bożonarodzeniowych to nasza propozycja, żeby przed okresem Bożego Narodzenia zachęcić dzieci i młodzież do pomyślenia, jak przystroić stół, przy którym zasiądzie rodzina – opowiada nauczycielka Dorota Miarka. - Stół w domu łączy, to symbol wspólnoty, podczas świąt powstaje przy nim niepowtarzalna atmosfera, jaką pamiętamy długie lata. Stół świąteczny powinien być piękny, a młodzież pokazała, że umie taki przygotować.

- Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży, gdyż z roku na rok stołów, dekoracji oraz ciekawych pomysłów przybywa – opisuje nauczycielka ZSTiO nr 4 i organizatorka tegorocznego festiwalu Hanna Bukowska, z którą współpracowały: Magdalena Kuczewska oraz Dorota Miarka. - Stoły przygotowane zostały w różnych stylach, począwszy od tradycyjnego, na którym nie zabrakło opłatka, sianka oraz symboli religijnych, związanych ze świętami, jak Pismo Święte, po bardziej nowoczesny, gdzie wiele z dekoracji wykonanych zostało własnoręcznie przez młodzież. W przygotowaniu świątecznych stołów uczestniczyły klasy hotelarskie i żywieniowe naszej szkoły oraz zaproszeni uczniowie z Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy oraz PG nr 8 w Łomży. Gośćmi specjalnymi były dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2.
Pomysłowość i chęć eksperymentowania młodych nie zawiodła, dlatego na białym obrusie mogły pojawić się podkładki z juty pod talerze i stroiki, imitującej jakby worek po kawie w starym stylu. Zwyczajowo miejsce bombek jest na choince, jednak w połączeniu z inwencją uczniowską można taką kulistą ozdobą oryginalnie udekorować prostokątny lub kwadratowy biały obrus. Niespożyta inwencja i gustowna zastawa, efektowne pomysły i piękne aranżacje stołów to efekt przygotowań pod kierunkiem nauczycieli szkół: Hanny Bukowskiej, Magdaleny Kuczewskiej, Edyty Trzaski, Bogusławy Romanowskiej i Katarzyny Więsak z ZSTiO, Jolanty Auguściak i Martyny Pikulińskiej z SP nr 2, Katarzyny Wszeborowskiej z Gimnazjum w Piątnicy oraz Anny Witkowskiej z PG nr 8.
- W czasie festiwalu odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów szkoły oraz gościa specjalnego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży - Agaty Piwowarskiej – dodaje organizatorka. - W część artystyczną zaangażowały się: Katarzyna Mroczkowska, Natalia Stomska, Aleksandra Krajewska, Katarzyna Plona, Anita Fadecka, Barbara Domańska z klasy 2AH i Natalia Gawęcka z klasy 3AH. Na Festiwalu pojawił się także proboszcz parafii Braci Mniejszych Kapucynów Ojciec Mirosław Ferenc, który skierował do wszystkich obecnych ciepłe słowa, podkreślając znaczenie i istotę świąt Bożego Narodzenia. Poza tym, gościliśmy dyrektor zaprzyjaźnionego Hotelu Gromada  Elżbietę Szczepara, która doceniła inwencję i pomysłowość uczniów. Festiwal to wydarzenie, które integruje społeczność szkolną, dzięki czemu uczymy się i inspirujemy się nawzajem. Uroku naszym stołom bożonarodzeniowym dodały świece w różnych kolorach i własnoręcznie wykonane stroiki...

Opr. Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę