Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Budżet Łomży na 2017 rok

Podczas środowej sesji radni Łomży uchwalili budżet miasta na przyszły rok. Przed samym głosowaniem prezydent do przedstawionego w listopadzie projektu zgłosił jeszcze zmiany powodujące, że ostatecznie dochody miasta mają się zamknąć kwotą nieco powyżej 341 mln zł, a wydatki niemal 357 mln zł. To kwoty niższe, o ok. 3,5 mln zł w przypadku dochodów i o ok. 2,5 mln zł w przypadku wydatków, niż pierwotnie planowane. W budżecie są zapisane środki m.in. na objęcie kolejnych udziałów w miejskich spółkach PPŁ i ZGO, dalszą rewitalizację Parku Jana Pawła II, ale także rozpoczęcia budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 7 w Łomży. Za przyjęciem budżetu głosowało 14 radnych, 4 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Dochody przyszłorocznego budżetu wyniosą 341 mln 239 tys. 342 zł, z tego niemal 298 mln zł to dochody bieżące, a 43,5 mln zł to majątkowe. W dochodach uwzględniona jest dotacja na wypłatę świadczenia „500+”, czyli pieniędzy przekazywanych za pośrednictwem samorządu dla rodzin wychowujących dzieci. Zgodnie z zapisany budżetu na ten cel w przyszłym roku miasto otrzyma aż 32 mln 341 tys. zł. 

Wydatki miasta w przyszłym roku miałby zamkną się w kwocie 356 mln 813 tys. 662 zł. To oznacza, że będą wyższe od dochodów o 15,5 mln zł. Tzw. deficyt będzie pokryty z kredytu. W budżecie zapisano, że w przyszłym roku miasto ma pożyczyć kolejne 25 mln zł, przy czym poza pokryciem deficytu pieniądze z kredytu mają zostać przeznaczone także na spłatę rat wcześniejszych pożyczek i kredytów. W 2017 roku Łomża do spłaty ma blisko 9,5 mln zł z kredytów, a roczny koszt obsługi długu, który na koniec roku ma sięgnąć ponad 133 mln zł, zaplanowano w wysokości blisko 4,3 mln zł. 
- Jest to dobry i przemyślany budżet, który kładzie nacisk na inwestycje - podkreśla prezydent Mariusz Chrzanowski wskazując, że wydatki majątkowe zaplanowano w wysokości 73 mln 372 tys. 779 zł.

Największe inwestycje to modernizacja dwóch ostatnich odcinków ul. Sikorskiego. Koszt szacowany jest na blisko 15 mln zł, ale miast chce większość środków pozyskać z dofinansowania unijnego. Póki co nie ma decyzji o przyznaniu miastu dotacji, a od niej uzależnione jest podjęcie inwestycji, która była wpisana także do budżetu miasta na ten rok.
Na takiej samej zasadzie w budżecie znajduje się przebudowa zabytkowej Hali Targowej na starym rynku na Halę Kultury. Przyszłoroczne wydatki miałyby sięgnąć ponad 6 mln zł, ale pod warunkiem, że będzie dotacja. 
Od unijnych środków uzależniona jest także realizacja kilku innych wpisanych do budżetu zadań. To m.in. termomodernizacja komunalnych budynków mieszkalnych (kwota 4,5 mln zł) czy dalsza rewitalizacja Parku Jana Pawła II (1,45 mln zł na przyszły rok).

Pieniądze są natomiast na remont i rozbudowę Szosy Zambrowskiej i ul. Polowej. Koszty realizacji  tych przedsięwzięć wyniosą ponad 7,5 mln zł, ale 3 mln zł miasto ma otrzymać z rządowej dotacji w ramach „schetynówek”. W budżecie zapisana jest także kwota ok. 5,2 mln zł na rozbudowę ul. Poligonowej, na budowę ul. Piaski 1,7 mln zł (oraz mniejsze na budowa ulicy sięgacz Szosy Zambrowskiej do ul. Ks. Anny (ul. 01.KD) - I odcinek do ul. Rycerskiej, przebudowę ciągów komunikacyjnych przy ul. Dmowskiego, przebudowę ul. Stacha Konwy, rozbudowę i przebudowę sięgacza ul. Nowogrodzkiej, rozbudowę ul. Dmowskiego, rozbudowę ul. Ks. bp. Stanisława Kostki Łukomskiego, rozbudowę ul. Zawady Przedmieście, rozbudowę ul. Śmiarowskiego, czy przebudowa ul. Aleja Piłsudskiego – ma powstać rondo ułatwiające komunikację w okolicy szpitala)
Ponad 2 mln zł wyniosą koszty wykończenia budowanego w tym roku  budynku socjalnego przy ul. Kamiennej. Prowadzona ma być także przebudowa i rozbudowa budynku Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, tzw. II etap za ponad 4 mln zł, bo miasto otrzymało wsparcie od ministerstwa kultury. 
Zgodnie z planami władz miasta w przyszłym roku ruszyć ma także wyczekiwane od lat budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 7 w Łomży. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana w latach 2017 i 2018, przy czym w przyszłym roku na ten cel miasto zamierza przeznaczyć 3,7 mln zł.
Sam budynek „siódemki” w tym roku ma tez przejść gruntowny remont, a szkoła dostanie też nowy  plac zabaw (obie inwestycje to 650 tys. zł). Duże nakłady poczynione maja być także na budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Bernatowicza. Renowacja elewacji ma kosztować 1,2 mln zł. 
Wśród całej listy zadań inwestycyjnych miasta są także m.in. objęcie udziałów w spółkach miejskich: Park Przemysłowy Łomża (936 tys. zł) i Zakład Gospodarowania Odpadami (250 tys. zł), scalenie i podział nieruchomości na Osiedlu Staszica (770 tys. zł) i przy Żabiej (2 mln 240 tys zł, przy czym aż 2 mln zł to środki z kredytu), modernizacja budynku Urzędu Miasta Łomża (574 tys. zł) czy przebudowa ogrodzenia cmentarza przy ul. Kopernika  (160 tys. zł) i budowa Kolumbiarów na cmentarzu komunalnym (120 tys. zł).

W przyjętym przez Radę Miejską przyszłorocznym budżecie Łomży nie ma natomiast większych środków dla Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Uczelnia, w związku z planami przekształcenia się w akademię na 600-lecie nadania praw miejskich Łomży, prosiła władze miasta o 900 tys. zł, aby móc zatrudnić kolejnych profesorów. W budżecie miasta na 2017 roku zapisano dla niej dotację w wysokości 200 tys. zł, czy kwotę jaką otrzymuje już od kilku lat.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę