niedziela, 22 października 2017 napisz DONOS@

Śpiewający akordeonista Michał Sawicki i Inni na sylwestra

- Od 19. roku życia gram na zabawach sylwestrowych i bawię się tym, że bawię innych – opowiada Michał Sawicki, 39-letni nauczyciel muzyki w Szkołach Katolickich w Łomży, który w konkursie wygrał 25 minut występu na żywo (plus 1 000 zł brutto) podczas sylwestra 2016 na Starym Rynku. Ex aequo z nim wygrali prawo do występu Inni, 4-osobowy zespół na wesela i studniówki, którzy dadzą z siebie wszystko przez 20 minut na scenie. Michał Sawicki zaśpiewa i zagra takie przeboje, m.in., jak: „Flames of Love” - Fancy, „Jadą wozy kolorowe” - Maryla Rodowicz, „Przeżyj to sam” - Lombard i „Wielka dama tańczy sama” - Anna Jantar. Gwiazdami będą: Manchester i After Party.

Michał Sawicki
Michał Sawicki
Wojciech Trawiński, Adela Lewiarz, Aneta Wapniewska i Piotr Siedlecki
Wojciech Trawiński, Adela Lewiarz, Aneta Wapniewska i Piotr Siedlecki

Przygoda z muzyką chłopca z Rogienic Wielkich zaczęła się po przeprowadzce rodziny do Łomży. 10-letni Michał z bratem Marcinem, twórca grupy Boss,  uczyli się gry na akordeonie u Henryka Witkowskiego (nieżyjącego), a do nich dołączyła mama na akordeonie i ze śpiewem tata na trąbce. Około 5 lat zajmowali się rodzinnie kultywowaniem folkloru kurpiowskiego. - Jako rodzina dosyć często braliśmy udział w imprezach konkursowych, z powodzeniem, ale sam nie stawałem w tego typu szranki – mówi Michał Sawicki, umiejący grać także na keyboardzie, saksofonie tenorowym, gitarze elektroakustycznej, instrumentach perkusyjnych. - Moim  pierwszym nauczycielem był w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Łomży Mirosław Kotelczuk. Do udziału w sylwestrowym konkursie Urzędu Miejskiego namówili mnie ludzie, którzy słyszeli, jak radzę sobie z akordeonem, a ja dałem się przekonać, na zasadzie wydarzenia nowego dla mnie. Prosiłem komisję konkursową, aby na scenie zainstalowano dmuchawę, która ociepli powietrze. Grać będę bez rękawic. W czasie recitalu przedstawię 8 utworów, m.in., „Kalifornię” Happy End, „Bałkanica” Piersi. Będzie zabawa.
Jurorami byli: Bernard Karwowski z MDK – DŚT, Anna Sobocińska z UM i Marcin Grodzki, który poprowadzi sylwestra na Starym Rynku. Imprezę zacznie w sylwestrowy wieczór od 21.30 zespół Inni: Wojciech Trawiński, Aneta Wapniewska, Piotr Siedlecki i Adela Lewiarz – ze znanej rodziny muzykującej Lewiarzy z Piątnicy. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski chciał, by konkurs miał za cel promocję lokalnych wykonawców, którzy stawiają pierwsze kroki na scenie muzycznej, ale z jakichś powodów młodym debiutującym nie chciało się spróbować sił w konfrontacji z dorosłymi.
- Nasza grupa ma szeroki wachlarz zainteresowań muzycznych i szeroki repertuar – mówi Wojciech Trawiński z Łomży, 31-letni założyciel w 2012 Innych, grający na gitarze i harmonijce ustnej. - Na Starym Rynku wykonamy, m.in., dwa utwory autorskie: „Zakupoholiczka” i „Bilet do szczęścia”.   
Michał Sawicki i Inni dostaną za 45-minutowy łącznie występ 2 tys. zł brutto na imprezie, której – jak podał nam Grzegorz Daniluk z ratusza - „szacunkowy koszt wyniesie, podobnie jak w ubiegłym roku, około 80 tys. zł.” Kwota ma zawierać wsparcie, jakie władze planują pozyskać od sponsorów.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0