Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

Skazany za ataki z pobudek narodowościowych

W maju w centrum Łomży zaatakował 20-letnią Czeczenkę i zerwał jej z głowy chustę. Został zatrzymany kilkanaście dni po tym zdarzeniu i usłyszał prokuratorskie zarzuty znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej. Mężczyzna jednak dalej nękał mieszkających w Łomży Czeczenów – zniszczył drzwi do mieszkania i stosował groźby karalne. W sierpniu decyzją sądu zastał tymczasowo aresztowany, a dziś 13. grudnia 2016 r., 27-latek z Łomży z aresztu trafił na ławę oskarżonych i usłyszał wyrok. Kara to jeszcze miesiąc więzienia, kilka miesięcy ograniczenia wolności, ze zobowiązaniem pracy na cele społeczne, 7 tys. zł nawiązek na rzecz poszkodowanych i publiczne przeprosiny.

Sędzia Jan Leszczewski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Łomży informuje, że 27-latek Wojciech L. oskarżony był m.in. o kierowanie gróźb karalnych z powodu przynależności narodowej i rasowej. 
- Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, przeprosił pokrzywdzone, a przeprosimy zostały przyjęte – mówi sędzia Leszczewski, zaznaczając, że poszkodowane nie wnosiły także sprzeciwu w stosunku do wniosku mężczyzny o dobrowolne poddanie się karze.
Wobec tego Sąd Rejonowy w Łomży, który dziś rozpoczął sprawę mógł także dziś wydać wyrok. Mężczyzna za swoje czyny został skazany na 5 miesięcy pozbawienia wolności, przy czym na poczet kary sąd zaliczył mu okres tymczasowego aresztowania, 8 miesięcy ograniczenia wolności, ze zobowiązanie do pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin, a także trzy nawiązki na rzecz pokrzywdzonych w kwotach: 1500 zł, 2500 zł i 3000 zł. Mężczyzna musi także publicznie przprosić pokrzywdzone, a swoje przeprosiny ma zamieścić w internecie. Wyrok Sądu Rejonowego w Łomży nie jest prawomocny. Sędzia Leszczewski dodaje, że jednocześnie sąd uchylił stosowany dotychczas wobec 27-latka areszt tymczasowy.

Mężczyzan oskarżony był m.in. z art. 119. Kodeksu karnego. Stanowi on, że ten kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, ten kto publicznie nawołuje do popełnienia takiego przestępstwa.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę