Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 maja 2021 napisz DONOS@

Tadeusz Babiel: Chrześcijaństwo krwią pieczętowane

Główne zdjęcie
Tadeusz Babiel

To już dziewięcioletnia tradycja, że w dniach rozpoczynania parafialnych rekolekcji, tak wielkopostnych, jak i adwentowych, w parafii Krzyża Świętego w Łomży, prowadzonej przez Proboszcza Roku 2004 – księdza kanonika Andrzeja Godlewskiego, organizowane są kolejne edycje akcji „Oddaj krew... z Chrystusem”. Tak też było w niedzielę, 11 grudnia 2016 roku.

Tę edycję poprzedziło szczególnie wiele zaproszeń kierowanych do krwiodawców uczestniczących w poprzednich akcjach, ale też do osób które dotychczas nie włączyły się jeszcze do parafialnej akcji krwiodawczej. Powodem tej szczególnej mobilizacji była szansa uzyskania 1050. litrów krwi na 1050-lecie Chrztu Polski. Dotychczas bowiem, przez mijające dziewięć lat prowadzenia akcji „Oddaj krew... z Chrystusem”, w 44. edycjach oddano łącznie 1.017.550 ml krwi. Do uzyskania więc symbolicznej liczby 1.050. litrów, przed rozpoczęciem tej edycji brakowało 34.450 ml życiodajnego płynu. By stało się to realne, niezbędne było zgłoszenie się co najmniej 73. dawców.
Starania organizatorów, dzięki życzliwej odpowiedzi ludzi dobrej woli, przyniosły efekt który przerósł najśmielsze oczekiwania nawet największych optymistów.
Do Centrum Katolickiego im. Papieża Jana Pawła II, gdzie prowadzone są kolejne edycje akcji „Oddaj krew... z Chrystusem”, zgłosiło się tym razem ponad 100 osób pragnących oddać krew. Wstępne badania przeszło pozytywnie 94 z nich, a efektem ich życzliwości stało się 41.750 ml krwi ofiarowanej jako Bożonarodzeniowy Dar Krwi Parafii Krzyża Świętego w Łomży.
Tuż przed godz.15.00 – Godziną Miłosierdzia, Paweł Duchnowski – ministrant, tegoroczny maturzysta, uczeń Liceum Katolickiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, jako 73. uczestnik 45. edycji, dopełnił 1.050. litrów krwi oddanej w parafialnej akcji „Oddaj krew... z Chrystusem”. Z głośników popłynęły dźwięki pieśni „Gdzie chrzest, tam nadzieja” – hymnu Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, a zgromadzeni wyrazili swą radość rzęsistymi oklaskami. W ten sposób parafia Krzyża Świętego w Łomży, okazując miłosierdzie rozumiane jako bezinteresowny dar z samych siebie, uwieńczyła Rok Święty Miłosierdzia i uczciła Jubileusz 1050-lecia Chrześcijaństwa w Polsce.
Nasze serdeczne podziękowania kierujemy do uczestników grudniowej edycji. Dziękujemy, za otwartość serc i dar krwi, ale też za cierpliwość, wytrwałość i determinację, jaką trzeba było wykazać się oczekując w dość długich kolejkach do badań i samego oddania krwi. To właśnie ta postawa pozwoliła na uwieńczenie sukcesem starań o symboliczne 1.050 litrów życiodajnego płynu. Ogromnie cieszy, że wśród dawców 45. edycji akcji „Oddaj krew... z Chrystusem” aż 22 osoby po raz pierwszy wzięły w niej udział. Wierzymy, że będzie to procentować w kolejnych edycjach. Od początku akcji, tj. od 2008 roku, już 575 osób choć raz oddało krew w Centrum Katolickim im. Papieża Jana P:awła II w Łomży. Każdej z tych osób należy się więc podziękowanie. Krople drogocennej życzliwości wszystkich złożyły się przecież na ogólny sukces.
Dziękujemy także zespołowi medycznemu – pani Patrycji Radgowskiej – lekarzowi, paniom: Monice Dąbkowskiej, Janinie Grunwald, Bogumile Mioduszewskiej, Grażynie Muczyńskiej – prowadzącym badania i pobór krwi oraz panu Aleksandrowi Dylko – kierowcy ambulansu i prowadzącemu sekretariat 45. edycji. Dla tych pracowników Publicznej Służby Krwi była to bardzo pracowita i długa niedziela. Słowa podziękowań kierujemy także do wszystkich, którzy na przestrzeni mijających dziewięciu lat tworzyli kolejne ekipy wyjazdowe łomżyńskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Bez Państwa pracy nie byłoby możliwe prowadzenie parafialnej akcji poboru krwi.
Wdzięczność wyrażamy kapłanom, którzy przez minione lata niestrudzenie zachęcali do uczestnictwa w oddawaniu krwi z Chrystusem, paniom pracującym na plebanii – wzmacniającym (nie tylko dobrym słowem) poszczególne ekipy pobierające krew, a także licznym wolontariuszom wspierającym swoją pracą czy środkami lokomocji przygotowania i przebieg poszczególnych edycji.
Dziękujemy życzliwym mediom za wizyty w trakcie prowadzenia parafialnej akcji „Oddaj krew... z Chrystusem”, za informowanie o jej przebiegu i efektach oraz za promowanie i propagowanie idei honorowego krwiodawstwa.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączali się w naszą akcję ofiarując w jej intencji swe modlitwy, czy cierpienie.
Nasze dotychczasowe wyniki przedstawiamy w krótkim zestawieniu:
– rok 2008 – 201 dawców – 88.350 ml krwi,
– rok 2009 – 256 dawców – 114.700 ml krwi,
– rok 2010 – 229 dawców – 102.100 ml krwi,
– rok 2011 – 256 dawców  – 114.650 ml krwi
– rok 2012 – 331 dawców – 148.550 ml krwi,
– rok 2013 – 276 dawców – 123.500 ml krwi
– rok 2014 – 312 dawców – 140.050 ml krwi,
– rok 2015 – 216 dawców – 96.950 ml krwi,
– rok 2016 – 292 dawców – 130.450 ml krwi.

Za kilkanaście dni zasiądziemy do wigilijnych stołów, a potem witać będziemy Nowy Rok 2017. Na radosny czas Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzący rok pragniemy przekazać wszystkim uczestnikom naszej parafialnej akcji „Oddaj krew... z Chrystusem”, a także wszystkim honorowym dawcom krwi, życzenia dobrego zdrowia i satysfakcji z uczestnictwa w chlubnym dziele ratowania ludzkiego zdrowia i życia.
Wszystkich krwiodawców z rodzinami i bliskimi, wszystkich którym kiedykolwiek podana została krew lub jej składniki oraz pracowników Publicznej Służby Krwi zapraszamy na Mszę świętą w ich intencji, w niedzielą 8 stycznia 2017 roku o godz. 12.00 w kościele Krzyża Świętego w Łomży, a następnie na spotkanie opłatkowe w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II.
W roku 2017 – roku Jubileuszu 20-lecia Parafii Krzyża Świętego w Łomży, zaplanowaliśmy 6 edycji akcji „Oddaj krew... z Chrystusem”: 5 lutego, 2 kwietnia, 11 czerwca, 20 sierpnia, 22 października i 17 grudnia. Wszystkie odbędą się w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II w godz. 8.30 – 13.00. Już dziś zapraszamy do uczestnictwa.

Tadeusz Babiel


210407125521.jpg
Foto: Tadeusz Babiel
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego w Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego w Łomży
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę