Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

Nowoczesne drogi gminne w Zanklewie, Sieburczynie i Wiźnie

Główne zdjęcie
Budowa drogi w Sieburczynie

Na terenie Gminy Wizna zmodernizowano kolejne trzy drogi gminne w miejscowościach Zanklewo i Sieburczyn oraz ulicę Jana Pawła II w Wiźnie, z dofinansowaniem ze środków unijnych prawie 64 procent. - Był czas, że budowaliśmy salę gimnastyczną Gimnazjum w Wiźnie i most przez Narew, natomiast teraz od 10 lat z woli Rady Gminy przyjęliśmy kurs na modernizację dróg, które stanowią ważne udogodnienie komunikacyjne i transportowe dla mieszkańców – informuje wójt Zbigniew Sokołowski. Łączny koszt przebudowania trzech odcinków dróg wynosi ponad 830 tysięcy złotych.

Budowa drogi w Wiźnie
Budowa drogi w Wiźnie
Przebudowa drogi gminnej w Zanklewie
Przebudowa drogi gminnej w Zanklewie

Przebudowa dróg gminnych w gminie Wizna została dofinansowana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Ułatwienie życia ludziom i odnowa wsi na obszarach wiejskich odbywa się poprzez wsparcie inwestycji, związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii z zakresu budowy lub modernizacji dróg lokalnych. - Są to drogi wybrane podczas pierwszego konkursu w województwie podlaskim z tzw. nowego rozdania – uściśla wójt Sokołowski. - Nasza gmina jest biedna, bez wielkiego budżetu własnego. Moim obowiązkiem jest pozyskiwać środki zewnętrzne i za niewielkie pieniądze robić jak najwięcej. Inwestycje w drogi to nie jest przejaw moich ambicji, tylko zobowiązanie wobec mieszkańców. Co roku około 20 procent  budżetu gminy przeznaczamy na inwestycje i potrzeby jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
Przebudowa drogi gminnej w Zanklewie obejmowała odcinek 332 m. W postępowaniu wpłynęła 1 oferta od firmy BIK – PROJEKT Sp. z o.o. w Łomży z ceną ofertową brutto ponad 250 tys. zł plus okres gwarancji 5 lat. Wysokość przyznanej pomocy ze środków Europejskiego Funduszu PROW  w formie refundacji wyniosła 164 279 zł - 63,63 proc. kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia. Ulica Jana Pawła II w Wiźnie została przebudowana na odcinku 422 metrów, na co z gminnej kasy  brano pod uwagę zamówienie w wysokości 422 tys. zł. W przetargu trzech oferentów wybrano BIK – PROJEKT, który zaproponował cenę najniższą: 250 228 zł z okresem gwarancji 5 lat plus 2 lata. Refundacja ze środków EF PROW miała wysokość 273 tys. zł. Na przebudowę drogi wewnętrznej w Sieburczynie (etap III) o długości 488 metrów gmina planowała finansowanie zamówienia ponad 416 tys. zł,  jednak PROBUK Barbary Mściwujewskiej  z Siemienia w gm. Łomża miał najniższą z trzech ofert cenę brutto 330 tys. zł i okres gwarancji 5 lat + 1 rok. Refundacja wyniosła: 268 943 zł.
- Po realizacji tych trzech zadań została nam w gminie Wizna tylko jedna miejscowość Małachowo bez drogi z nawierzchnią bitumiczną – podsumowuje wójt gminy, gdzie miejscowości jest 25. - Na 2017 rok mamy przygotowaną dokumentację na drogę z miejscowości Sieburczyn do Rutkowskie na odcinku 422 metrów. Podpisaliśmy z Samorządem Województwa Podlaskiego w Białymstoku umowę na dofinansowanie kwotą ponad 306 tys. zł. Na drogę gminną w Małachowie także mamy przygotowaną dokumentację, która odpadła przy kwalifikacji, lecz będziemy ponownie aplikować o dofinansowanie. Co roku wspólnie z powiatem łomżyńskim przebudowujemy też lub kompleksowo remontujemy przy udziale funduszy gminy jedną, dwie drogi powiatowe. W tym roku było to pół kilometra z Rutek do Męczek oraz Podkosacze kolo Bronowa. Na rok 2017 planujemy przebudowę odcinka w Srebrowie, mamy podpisane porozumienie z EF PROW. 20 procent zapłaci gmina, czyli 140 tys. zł, ponad 16 procent dołoży starostwo, a prawie 64 proc. wyniesie dofinansowanie unijne.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę