Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Ryś samotnik pod Goniądzem

Główne zdjęcie
Ryś Knyszyn (fot. Anna Chotecka)

W Leśnictwie Goniądz krążyły o nim legendy… Podobno ktoś go kiedyś widział…Podobno widziano również jego tropy… Ale pewności nigdy nie było… Do niedawna. Anna Chotecka, leśniczka z Nadleśnictwa Knyszyn spacerując z psem po lesie dostrzegła dwa rysie, kotkę z kociakiem. Ten na drzewie, którego udało się sfotografować to kociak.

- Trzeba przyznać, że takie spotkanie „sam na sam” z rysiem, robi ogromne wrażenie – przekazuje Anna Jakimiuk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. - Ryś w naszych lasach występuje bardzo nielicznie. Dodatkowo to niezwykle płochliwe i skryte zwierzę, które lubi tereny niedostępne dla ludzi. Jako gatunek o nocnej aktywności, jedynie w wyjątkowych sytuacjach daje się obejrzeć w naturalnym środowisku. I dlatego też każde spotkanie z tym rzadkim gatunkiem tak bardzo cieszy.

Na terenie Nadleśnictwa Knyszyn widywano już rysie, jednak tylko w Puszczy Knyszyńskiej, która stwarza idealne warunki do życia dla rysia. Gatunek ten lubi podmokłe, zwarte, wielogatunkowe kompleksy leśne. Puszcza zaspokaja także potrzeby pokarmowe zwierzęcia, które poluje głównie na sarny. Tym bardziej cieszy potwierdzenie obecności rysia, po drugiej stronie Nadleśnictwa Knyszyn - w Dolinie Biebrzy.

Ryś jest chroniony zarówno przez prawo krajowe, jak i międzynarodowe. Ujęty jest w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Z danych opublikowanych przez organizację ekologiczną WWF Polska wynika, że w kompleksach leśnych na terenie Polski północno-wschodniej żyje około 40 rysi.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę