niedziela, 22 października 2017 napisz DONOS@

Ryś samotnik pod Goniądzem

W Leśnictwie Goniądz krążyły o nim legendy… Podobno ktoś go kiedyś widział…Podobno widziano również jego tropy… Ale pewności nigdy nie było… Do niedawna. Anna Chotecka, leśniczka z Nadleśnictwa Knyszyn spacerując z psem po lesie dostrzegła dwa rysie, kotkę z kociakiem. Ten na drzewie, którego udało się sfotografować to kociak.

Ryś Knyszyn (fot. Anna Chotecka)
Ryś Knyszyn (fot. Anna Chotecka)

- Trzeba przyznać, że takie spotkanie „sam na sam” z rysiem, robi ogromne wrażenie – przekazuje Anna Jakimiuk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. - Ryś w naszych lasach występuje bardzo nielicznie. Dodatkowo to niezwykle płochliwe i skryte zwierzę, które lubi tereny niedostępne dla ludzi. Jako gatunek o nocnej aktywności, jedynie w wyjątkowych sytuacjach daje się obejrzeć w naturalnym środowisku. I dlatego też każde spotkanie z tym rzadkim gatunkiem tak bardzo cieszy.

Na terenie Nadleśnictwa Knyszyn widywano już rysie, jednak tylko w Puszczy Knyszyńskiej, która stwarza idealne warunki do życia dla rysia. Gatunek ten lubi podmokłe, zwarte, wielogatunkowe kompleksy leśne. Puszcza zaspokaja także potrzeby pokarmowe zwierzęcia, które poluje głównie na sarny. Tym bardziej cieszy potwierdzenie obecności rysia, po drugiej stronie Nadleśnictwa Knyszyn - w Dolinie Biebrzy.

Ryś jest chroniony zarówno przez prawo krajowe, jak i międzynarodowe. Ujęty jest w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Z danych opublikowanych przez organizację ekologiczną WWF Polska wynika, że w kompleksach leśnych na terenie Polski północno-wschodniej żyje około 40 rysi.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0