Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Sąd nad karą za śmieci

Główne zdjęcie
Wysypisko śmieci w Czartorii koło Miastkowa (fot. UM Łomża)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku odmówił wstrzymania wykonania decyzji marszałka województwa podlaskiego dotyczącej wymierzenia Łomży tzw. drugiej kary za śmieci w wysokości ponad 7 milionów złotych. Decyzja kwietnia tego roku stała się ostateczna po utrzymaniu jej w mocy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zaskarżyło ją do WSA i wnosiło o wstrzymanie jej wykonania do czasu prawomocnego wyroku uzasadniając, że w przypadku ewentualnego uwzględnienia skargi zachodzi niebezpieczeństwo trudnych do odwrócenia skutków z uwagi na ustaloną bardzo dużą opłatę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku we wtorek rozpatrując wniosek MPGKiM  w Łomży na posiedzeniu niejawnym odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. W uzasadnieniu podał, że strona skarżąca wnosząc o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji nie przedstawiła żadnego uzasadnienia, nie przywołała też żadnych okoliczności, które świadczyłyby o niebezpieczeństwie wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Brak jest więc podstaw do uwzględnienia złożonego wniosku. Dodatkowo można jedynie wspomnieć, że skutki spełnienia świadczeń pieniężnych są odwracalne, dlatego też w przypadku ewentualnego uwzględnienia skargi i uchylenia zaskarżonej decyzji, skarżący nie poniesie szkody, albowiem wówczas ustalona skarżoną decyzją – opłata zostanie zwrócona.

„Afera śmieciowa” będzie kosztowała mieszkańców Łomży ponad 10 milionów złotych.

Pierwsza kara wyliczona w 2014 roku wyniosła 1 mln 246 tys. 464 zł plus 289 tys. 265 zł odsetek i dotyczyła drugiej połowy 2012 roku.  W ubiegłym roku marszałek przychylił się do wniosku MPGKiM godząc się, aby spłacać ją przez 5 lat. W 2015 roku spłaciliśmy pierwszą ratę wynoszącą 100 tys. zł. Przez kolejne cztery lata mamy płacić po 200 tys. zł, a w 2020 roku jednorazowo pozostałe ponad 635 tysięcy.
Druga kara ostatecznie wyliczona w tym roku dotyczyła nieprawidłowości z 2013 roku. Wynosi 7 mln 173 tys. 847 zł, a należne odsetki to 1 mln 461 tys. 892 zł. 
We wrześniu marszałek zgodził się rozłożyć na 10 lat. Zgodnie z wnioskiem MPGKiM początkowe raty są niskie po 50 tys. zł rocznie, a dopiero ostatnia rata – płatna w 2026 będzie gigantycznej wielkości 7 mln 685 tys. 739 zł. 

Decyzje o wymierzeniu kary za śmieci MPGKiM zaskarżyło do sądów administracyjnych w nadziei, że może uda się jeśli nie anulować kar, to przynajmniej ograniczyć ich wysokość. Skarga na pierwszą karę, po przegranym procesie w WSA w Białymstoku czeka na rozpatrzenie przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Sprawa drugiej kary dopiero wchodzi na wokandę WSA w Białymstoku.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę