wtorek, 17 października 2017 napisz DONOS@

Wielkie ćwiczenia w Kolnie

W czwartek nad Kolnem rozległo się zawodzenie syren. Zaciekawieni mieszkańcy przyglądali się wozom strażackim, karetkom pogotowia i radiowozom, pędzącym ulicami miasta w kierunku Zakładu Produkcji Mleczarskiej „Kurpianka”. To, jak się okazało, były wielkie ćwiczenia służb ratowniczych, które sprawdzały się w likwidacji skutków symulowanej awarii przemysłowej.

Scenariusz wypadku zakładał, że w mleczarni doszło do wycieku z instalacji chłodniczej i okolicę spowiła chmura trującego amoniaku. W dodatku po chwili wybuchł pożar w magazynie opakowań, a tłusty, czarny dym wzniósł się wysoko w górę. Będący na miejscu pracownicy próbowali na własną ręką ograniczyć skutki katastrofy. Nie powiodło się to; w dodatku kilku z nich odniosło rany.
Przybywające do „Kurpianki” oddziały poinformowano, że uczestniczą w ćwiczeniach, ale uczestnicy nie znali ich założeń. Ratownicy musieli samodzielnie ocenić sytuację i podjąć odpowiednie działania. Była to doskonała okazja do poznania specyfiki zakładu oraz przećwiczenia współpracy pomiędzy służbami. Realizm zwiększały zastosowane środki pirotechniczne. Działo się dużo: trzeba było uratować rannych, zgasić pożar, zlikwidować i zneutralizować wyciek. Ewakuowano też część pracowników "Kurpianki". Pośrodku zakładu powstała baza, a w niej wyznaczone punkty doraźnej pomocy, odkażania, wypoczynku oraz dowodzenia. Całością ćwiczeń dowodził brygadier Paweł Pupek - zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie.

Ćwiczenia trwały kilka godzin. Uczestniczyło w nich ponad 20 jednostek zawodowej i ochotniczej straży pożarnej z Kolna, Białegostoku, Grajewa, Kątów, Lachowa, Łomży, Suwałk, Turośli, Zabiela i Zambrowa. Na porządkiem czuwali policjanci. Pomocy udzielał ambulans Zespołu Ratownictwa Medycznego. Pojazdy pomocnicze dostarczyły też kolneńskie Wodociągi, Powiatowy Zarząd Dróg i Gmina Kolno. Akcję obserwowali przedstawiciele Sanepidu, Inspekcji Ochrony Środowiska, Starostwa Kolneńskiego i Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

materiał nadesłany

170919012406.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0