Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Pieniądze, które będą rozwijały społeczność lokalną

Główne zdjęcie
Maciej Żywno przekazuje Agnieszce Muzyk, wiceprezydent Łomży, umowę przyznającą środki na opracowanie Lokalnego Program Rewitalizacji Miasta Łomża. (fot. wrotapodlasia.pl)

Blisko 140 tys. zł dla Łomży, ponad 110 tys. dla Piątnicy, niemal 50 tys. zł dla Nowogrodu i prawie 40 tys. zł dla Jedwabnego... Zarząd Województwa Podlaskiego podpisał umowy z 42 podlaskimi gminami, które łącznie otrzymają 2,8 mln zł dofinansowania na opracowanie lub aktualizację programów rewitalizacji. - To przyczółek do zajęcia się poważnym tematem w naszych gminach jakim jest rewitalizacja społeczna. To nie chodzi o poprawę wyglądu budynków, a raczej o to jak chcemy ożywić nasze społeczności lokalne, by radziły sobie lepiej z problemami które je dotykają – mówił Maciej Żywno, członek zarządu województwa zaznaczając, że przyznane środki to "zielone światło na obiekty i takie przedsięwzięcia, które będą rozwijały społeczność lokalną".

Samorządy, które otrzymają dotacje, ubiegały się o nie w konkursie ogłoszonym w ramach Programu Pomoc Techniczna przez Ministerstwo Rozwoju i Zarząd Województwa Podlaskiego.  Do podziału w naszym regionie były prawie 3 mln zł, a wartość dotacji dla jednego wnioskodawcy nie mogła przekroczyć 150 tys. zł. Preferowano w nim gminy ze słabszym potencjałem, znajdujące się w długotrwałej sytuacji kryzysowej. Chodziło bowiem o wsparcie gmin w przygotowaniu działań rewitalizacyjnych, uwzględniających zarówno elementy infrastrukturalne, jak i gospodarcze, społeczne. Przyznane im środki mają pomóc napisać lub aktualizować gminne programy rewitalizacji, ale – jak podkreślał Żywno - aby były one tworzone dla ludzi i z ludźmi.
- To ważne, bo przy audycie Komisji Europejskiej na pewno ten wątek – czy były one tworzone z ludźmi - będzie bardzo dokładnie sprawdzany – zaznaczył wicemarszałek.
Wypracowany wspólnie z mieszkańcami program musi zawierać m.in. diagnozę przyczyn zjawisk kryzysowych, skalę i charakter potrzeb, efekty rewitalizacji czy listę przedsięwzięć przewidzianych do realizacji i harmonogram rzeczowo-finansowy. Powinien też dotyczyć najbardziej zdegradowanych obszarów w danej gminie. Otrzymaną dotację można przeznaczyć również na zorganizowanie np. konsultacji społecznych programu czy upowszechnienie wiedzy o nim wśród lokalnej społeczności.
Na opracowanie lub aktualizację programów rewitalizacji gminy mają czas do 31 sierpnia 2017 roku.
Programy te będą stanowiły podstawę do ubiegania się o wsparcie na działania rewitalizacyjne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Oto samorządy z regionu, które otrzymały środki na napisanie programów rewitalizacji:

 • Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Łomża - 137 250 zł
 • Rewitalizacja w Gminie Piątnica - opracowanie programu rewitalizacji połączonego z upowszechnieniem i partycypacją społeczną - 111 000 zł
 • Kompleksowa rewitalizacja obszarów zdegradowanych jako czynnik rozwoju społeczno-gospodarczego gminy Nowogród - 47 740 zł
 • Opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Jedwabne - 37 243 zł
 • Opracowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Kolno na lata 2016-2026 - 43 911 zł
 • Potencjał miejsca potencjałem ludzi - rewitalizacja obszarów zdegradowanych w Stawiskach - 62 184 zł
 • Przygotowanie Programu Rewitalizacji dla Gminy Mały Płock - 49 590 zł
 • Przygotowanie programu rewitalizacji Gminy Kolno - 54 090 zł
 • Opracowanie Programu Rewitalizacji Gminy Szczuczyn - 82 242 zł
 • Opracowanie Programu Rewitalizacji Gminy Wąsosz - 64 980 zł
 • Przygotowanie lokalnego programu rewitalizacji dla Gminy Rajgród - 45 000 zł
 • Opracowanie programu rewitalizacji dla Gminy Miasto Zambrów - 83 950 zł
 • Harmonijne Miasto - opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Wysokie Mazowieckie - 129 750 zł

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę