Grypa coraz większa
W województwie podlaskim od początku sezonu grypowego, tj. od początku września końca listopada zgłoszono niemal 21 tysięcy zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. Niemal połowa z nich dotyczyła dzieci do 14 roku życia. Najwyższy współczynnik zapadalności dziennej na grypę notowany jest w Łomży i powiecie łomżyńskim. Sanepid ostrzega, że szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem i zaleca szczepienia ochronne.
Współczynnik zapadalności dziennej na grypę w województwie podlaskim kształtuje się teraz na poziomie 19 przypadków na 100 000 mieszkańców. W okolicach Łomży jest blisko dwa razy wyższy i do końca listopada wynosił 35.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku podkreśla znaczenie podstawowej zasady medycyny, która mówi, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć i zalece szczepienia ochronne przeciwko grypie. Szczepionki zawierają antygeny 3 szczepów wirusa i chronią przed zachorowaniem. Same szczepionki, wbrew obawom, nie powodują zachorowania, ponieważ nie zawierają wirusa, a jedynie jego wyselekcjonowane fragmenty.
Szczepienia zalecane są wszystkim osobom powyżej 6 miesiąca życia, a w szczególności zaś osobom przewlekle chorym, po transplantacji narządów, zdrowym dzieciom w wieku od 6 miesiąca życia do 18 roku, kobietom w ciąży lub planującym ciążę, osobom w wieku powyżej 55 roku życia, pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym jak również pracownikom wykonującym zawody wymagające ciągłego kontaktu z ludźmi.