niedziela, 22 października 2017 napisz DONOS@

O efektywności energetycznej i OZE

- OZE jest dla ludzi, jest i coraz bardziej będzie mówi dr Kazimierz Kujda, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. O tym jak w gminach poprawiać efektywność energetyczną i wdrażać odnawialne źródła energii mówili eksperci z NFOŚiGW podczas konferencji zorganizowanej w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Zachęcano przede wszystkim do skorzystania z pomocy doradców WFOŚiGW, którzy za darmo mają pomagać gminom, ale także przedsiębiorcom i osobom prywatnym jak przygotować projekt, skąd pozyskać środki na jego realizację i jak go przeprowadzić. - Nam nie zależy na wyborze materiały, danego producenta zależy na tym, aby efekt końcowy był najlepszy – podkreśla Piotr Dzierżanowski, prezes WFOŚiGW w Białymstoku.

Dr Kazimierz Kujda, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Dr Kazimierz Kujda, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Piotr Dzierżanowski, prezes WFOŚiGW w Białymstoku
Piotr Dzierżanowski, prezes WFOŚiGW w Białymstoku

Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej, w tym w budynkach publicznych i sektorze mieszkaniowym to jeden z istotnych priorytetów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) w bieżącym okresie (2014-2020) programowania. W famach tego programu zostały wydzielone środki przeznaczone na uruchomienie i realizację ogólnopolskiego systemu wsparcia doradczego dla sektora publicznego i mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej oraz OZE. W województwo podlaskim jest czterech takich doradców pomiędzy których podzielono terytorialnie wszystkie gminy. 
- Beneficjent najlepiej jakby miał projekt, ale może mieć tylko pomysł – mówi Kazimierz Kujda, prezes NFOŚiGW w Warszawie. - Jak zgłosi się do naszych doradców, to od tego miejsca ten doradca będzie mu doradzał do wniosku, później do finansowania do realizacji, na koniec do uzyskania efektu ekologicznego. 
Specjaliści z ochrony środowiska podkreślają, że aby „być eko”, nie trzeba od razu budować wiatraków, elektrowni słonecznych czy biogazowni. 
- Najtańsza jest ta energia, której się nie wykorzysta, związana z efektywnością energetyczną – mówi prezes Kujda wskazując na potrzebę termomodernizacji budynków zarówno użyteczności publicznej jak i mieszkalnych czy przeznaczonych pod działalność gospodarczą. - Wszystko, co ma być zrobione, powinno wynikać wynika z audytu energetycznego. On pokaże co trzeba zrobić w zakresie efektywności energetycznej, jakie odnawialne źródło zastosować także biorąc pod uwagę wykorzystanie lokalnych zasobów energii pierwotnej. Na jednym terenie jest biomasa, w innym miejscu jest woda, energia cieplna ze słońca, ale i ogromne w Polsce zasoby wód geotermalnych – wymienia zachęcając do skorzystania z pomocy doradców WFOŚiGW.
W podobnym tonie wypowiada się Piotr Dzierżanowski, prezes WFOŚiGW w Białymstoku.
- Zanim będziemy myśleć o fotowoltaice, solarach, czy wiatrakach zacznijmy wykorzystywać ta substancję która mamy w budynkach – mówi wskazując na możliwości ich ocieplenia, wymiany nieszczelnych okien, oświetlenia na energooszczędne czy służącego do ogrzewania kotła na bardziej sprawny, a dopiero później idźmy w nowoczesne, bardziej skomplikowane i kosztowe przedsięwzięcia. - Np. wymiana oświetlenia w gminach na ledowe jest samofinansującym się przedsięwzięciem. Można na to uzyskać bardzo preferencyjna pożyczkę i z oszczędności na rachunkach ją spłacić, a po 7 – 8 latach gmina odnosi oszczędności. I od tego są doradcy, aby pomóc temu beneficjentowi, czy te rozwiązania, które on sobie wymyślił będą odpowiednie dla niego, ale i czy będą dostosowane do przepisów prawa, które ciągle się zmieniają i stają się coraz bardziej rygorystyczne. 
Prezes Dzierżanowski ma nadzieję, że dzięki takiemu darmowemu i fachowemu doradztwu uda się uniknąć błędów przy realizacji przedsięwzięć mających służyć ochronie środowiska.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0