Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

Łomża w sądzie przegrywa o 6 000 000 zł dotacji

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę Łomży na negatywne rozpatrzenie przez Zarząd Województwa Podlaskiego jej protestu po odmowie dofinansowania ze środków unijnych realizacji projektu „Przebudowa zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury w Łomży”. Miasto zabiegało o dotację rzędu 6 mln zł na remont przedwojennej hali z funduszy przeznaczonych na ochronę dziedzictwa kulturowego, ale zdaniem oceniających projekt urzędników marszałkostwa, nie spełniał on tzw. kryteriów dopuszczających. Władze miasta z taką oceną się nie zgodziły. Sugerowano nawet, że to efekt wojenki politycznej pomiędzy koalicją PSL-PO rządzącą województwem, a PiS, którego reprezentant jest prezydentem Łomży.

O tym, że projekt miasta Łomża nie dostanie unijnego wsparcia ze środków dzielonych w ramach konkurs z działania 8.3 Regionalnego Programu Operacyjnego dowiedzieliśmy się w sierpniu, gdy Urząd Marszałkowski w Białymstoku opublikował listę projektów podlegających ocenie formalno-merytorycznej. Projekt z Łomży, o blisko 6 mln zł dotacji na realizację wartej ponad 11,3 mln zł przebudowy zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury, pojawił się na niej z dopiskiem „niespełnienie kryteriów dopuszczających”, co oznaczało, że nie może otrzymać dofinansowania. Jak się okazało projekt nie spełnił 4 obligatoryjnych, a więc obowiązkowych wymagań. Podstawowym było to, że nowa Hala Kultury byłaby w 100% wykorzystywana na cele kulturalne, ze względu na pomieszczenia przeznaczone pod ewentualną działalność gospodarczą jak klubokawiarnia czy kręgielnia. Konsekwencją tego było uznanie, że koszty z nimi związane powinny być niekwalifikowalne czyli nie uwzględniane do wyliczenia dotacji. Poza tym zarzucono, że nieprawidłowo przeprowadzono tzw. test pomocy publicznej, oraz że we wniosku nie ma zapisu w jaki sposób zostaną rozwiązane umowy z obecnymi najemcami lokali w Hali Targowej. 

Polityczna wojenka?
Władze miasta z taką ocena się nie godziły. Sugerowano, że to efekt swoistej wojenki politycznej jaką toczą władze województwa z koalicji PSL-PO z rządzącym miastem prezydentem z PiS. Jednoznaczny wyraz tego dała poseł Bernadeta Krynicka (PiS) podczas sierpniowej sesji Rady Miasta Łomża, gdy radny Maciej Borysewicz (z PO) pytał prezydenta Chrzanowskiego o powody braku tego dofinansowania. Obecna wówczas na sali poseł rzuciła, że to pytanie radny powinien skierować do swoich kolegów, ponieważ w samorządzie województwa rządzi koalicja PO i PSL, która „odcina” Łomżę od jakichkolwiek pieniędzy. Poseł dodała, że „już na początku wiedziała, że wniosek jest przygotowany świetnie i że samorząd wojewódzki pieniędzy nie da.” 
Prezydent Łomży złożyły protest do zarządu województwa na uznanie, że projekt nie spełniał obowiązkowych kryteriów, a po na negatywnym rozpatrzeniu tego protestu, skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. W ubiegłym tygodniu zapał tam wyrok, w którym sąd oddalił skargę z Łomży. 

We wtorek rano o komentarz do wyroku sądu poprosiliśmy Urząd Miejski w Łomży i Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Łomżyński ratusz nie odpowiedział do dziś. Urszula Arter, rzecznik prasowy marszałka województwa przekazała zaś, że takie postanowienie WSA, „to świadectwo, iż praca naszych ekspertów i urzędników jest wykonywana bez zastrzeżeń, a opinie i oceny przez nich wydawane, są zgodne z procedurą konkursową i warunkami określonymi w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego 2014-2020.”

***
Warto dodać, że projekt z Łomży przebudowy zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury, wraz z jej wyposażeniem i zagospodarowaniem, kilka tygodni temu otrzymał rekomendację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do wpisania – wraz z sześcioma innymi projektami – do Kontraktu Terytorialnego Województwa Podlaskiego. Projekty, które zostaną włączone do Kontraktów Terytorialnych, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w kolejnych konkursach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę