Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 14 maja 2021 napisz DONOS@

Musicale łączą pokolenia

Uczestnicy warsztatów wokalno-terapeutycznych zaprezentowali efekty swojej pracy podczas spektaklu „Musicale! Musicale!” w Teatrze Lalki i Aktora. Ośmioro: dzieci, nastolatków i osób dorosłych, pod kierunkiem i z udziałem instruktorki Kingi Lewiarz, wykonało najsłynniejsze przeboje z musicali„Metro”, „The Sound Of Music” czy „Cats”. Dla większości wykonawców był to debiut na profesjonalnej scenie. – Lubię śpiewać! – mówi 6-letnia Olga Szlesińska. – Śpiewałam piosenkę o drewnianym pajacyku, którą wybrała mi mama. Warsztaty z panią Kingą były fajne, choć ćwiczyliśmy kilka godzin!

Spektakl „Musicale! Musicale!” to efekt warsztatów zrealizowanych w ramach Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej przez Stowarzyszenie Ludzi Aktywnie Naznaczonych Ja i Ty. Zajęcia z reprezentującymi aż cztery pokolenia miłośnikami śpiewu prowadziła Kinga Lewiarz.
– Zajęcia odbywały się przez cały tydzień – mówi Kinga Lewiarz. – Zaczynaliśmy zazwyczaj o godzinie 13 i pracowaliśmy indywidualnie do 20-21, dostosowując się do uczestników zajęć.
Pracowaliśmy przede wszystkim nad opanowaniem oddechu, bo od tego zależy cała reszta, następnie nad głosem i dykcją. Później dobieraliśmy repertuar, utwory w których każdy czuł się najlepiej i pracowaliśmy nad ich interpretacją. Musical to trudny nurt piosenki – to połączenie naszych najgłębszych emocji, pilnowanie w śpiewie każdego dźwięku, żeby był czysty.
Potwierdził to finałowy koncert na scenie łomżyńskiego teatru. I chociaż nie wszyscy jego uczestnicy zdołali zaśpiewać tak dobrze jak kiedyś Judy Garland, Julie Andrews czy wokaliści z „Metra”, to publiczność nie szczędziła wyrazów uznania dla śmiałków – pasjonatów śpiewu.
– To ambitny repertuar, bardzo trudne utwory – nie kryje Katarzyna Kuklińska. – Każdy z nas się z nimi zmagał, było to wyzwanie, a czasu ciągle było za mało. Jednak jeśli sięgać celu, to trzeba mierzyć wysoko! Żałujemy, że nie zdobyły się na odwagę i nie wystąpiły inne osoby biorące udział w zajęciach, ale mamy nadzieję, że w przyszłym roku, bo  kolejne warsztaty odbędą się wiosną, wystąpi znacznie więcej osób.
Solo, w duetach i zbiorowo na finał w środę zaprezentowali się: Olga Szlesińska z mamą Eweliną, Daria Żengota, Anna Zlagodukh, Julia Kowalczyk, Michał Karwowski,  autorka scenariusza i reżyser całości Katarzyna Kuklińska oraz ich pedagog Kinga Lewiarz. 
– Zapisałam na te zajęcia córkę, ale pani Kinga namówiła i mnie! – mówi pani Ewelina. – Dzisiejszy występ to był mój debiut na scenie – pokonałam lęk, wymagało to ode mnie dużej uwagi i koncentracji, ale bardzo się cieszę, że się odważyłam! Utwór „Szyba” zawsze mi się podobał i go znam, ale nigdy nie myślałam, że będę go wykonywać publicznie.
Słuchacze bardzo gorąco przyjęli też „Pamięć” z musicalu „Cats” w wykonaniu Kingi Lewiarz i Katarzyny Kuklińskiej, podczas poprzedniej edycji warsztatów śpiewającą „Miłość ci wszystko wybaczy” legendarnej Ordonki – Hanki Ordonówny.
– „Pamięć” to zupełnie inny, bardzo trudny utwór – mówi Katarzyna Kuklińska. – Chciałam doświadczyć tego, co czują pozostali uczestnicy warsztatów, ćwiczyłam w miarę możliwości czasowych i wokalnych.
– Ten duet powstał w ostatniej chwili, kiedy pani Kasia powiedziała, że nie ma głosu z powodu chrypy – dodaje Kinga Lewiarz. – Ja w sumie też nie miałam za bardzo tego głosu, ale wyszłam, wystąpiłam i bardzo fajnie nam się śpiewało!
– To już trzecia edycja naszych warsztatów – podsumowuje Katarzyna Kuklińska. – Oceniam je bardzo pozytywnie – widać, że trafiają do szerokiego odbiorcy, jest na nie zapotrzebowanie, bo bierze w nich udział nie tylko młodzież, ale też dzieci i osoby starsze, które odkrywają potrzebę samorealizacji. Też trzeba dać im na to szansę, bo to też jest forma integracji, uczenia się wzajemnych relacji, kiedy występuje mama z córką, albo osoby dorosłe z młodzieżą. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

210510110729.png

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę