poniedziałek, 23 października 2017 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Referendum ws. lotniska może kosztować ok. 4 mln złotych

Prawdopodobnie 15 stycznia 2017 roku odbędzie się w Podlaskiem referendum w sprawie budowy regionalnego lotniska. To efekt wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który orzekł, że samorząd województwa musi przeprowadzić głosowanie. Od lat zabiegał o to komitet referendalny. Paweł Myszkowski z komitetu cieszy się z decyzji sądu i ma nadzieję, że referendum będzie miało odpowiednią frekwencję.

Konstytucjonalista dr Andrzej Jackiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku tłumaczy, że wyrok jest wiążący - w ciągu 50 dni ma się odbyć referendum i nie ma od tego odwołania.
- Referendum będzie zarządzone przez wojewódzkiego komisarza wyborczego. Nie oznacza to jednak, że będzie lotnisko. To dopiero początek długiej drogi - wyjaśnia dr Jackiewicz.

Jak szacuje marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński referendum ma kosztować nawet 4 miliony złotych. Fundusze niezbędne do przeprowadzenia referendum muszą być przekazane m.in. gminom i powiatom jeszcze w tym roku. Najbliższą sesję radnych województwa zaplanowano na 19 grudnia. Wcześniej ma się odbyć nadzwyczajne posiedzenie, na którym radni dokonają przesunięć w budżecie, aby wygospodarować pieniądze na referendum w sprawie lotniska.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0