Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Święty Mikołaj dla niepełnosprawnych dzieci

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych będzie po raz pierwszy obchodzony w Łomży. W sobotę 3 grudnia w Teatrze Lalki i Aktora odbędzie się impreza dla niepełnosprawnych dzieci. Poza pokazem najnowszego spektaklu „Miś Tymoteusz” zaplanowano też szereg innych atrakcji dla młodszych i starszych pociech. Będzie można również kupić świąteczne ozdoby wykonane przez członków Stowarzyszenia Rodzin z Dzieckiem Niepełnosprawnym przy Parafii św. Andrzeja Boboli, a uzyskane z ich sprzedaży pieniądze pozwolą spełnić chorym dzieciom ich marzenie: spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas pielgrzymki do Watykanu w przyszłym roku.

Sobotni program „Dzyń, dzyń, dzyń Mikołaju” to inicjatywa proboszcza parafii św. Andrzeja Boboli ks. Andrzeja Popielskiego i dyrektora teatru Jarosława Antoniuka. 
– Nasz teatr od wielu lat jest instytucją bardzo otwartą i wrażliwą na wszelkie problemy – mówi Jarosław Antoniuk. – Współpracujemy z Domem Pomocy Społecznej, Warsztatami Terapii Zajęciowej, szkołą specjalną i wszystkimi ludźmi, którzy potrzebują od nas pomocy. 
Impreza rozpocznie się o godzinie 16:00. Aktorzy i pozostali pracownicy teatru oraz członkowie stowarzyszenia poza przedstawieniem „Miś Tymoteusz” przygotowali też choinkę dla dzieci i starszych osób niepełnosprawnych, prezenty i spotkanie z Mikołajem, zabawy, konkursy i wiele innych atrakcji. Będzie też można spotkać się z aktorami, zwiedzać teatr i poczuć magię sceny.
Organizatorami są Teatr Lalki i Aktora, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Łomżyńskiej i Stowarzyszenie Rodzin z Dzieckiem Niepełnosprawnym przy Parafii św. Andrzeja Boboli.
– Stowarzyszenie rodziców i dzieci przy naszej parafii funkcjonuje od dwóch lat – mówi ks. Andrzej Popielski. – To była potrzebna inicjatywa, ponieważ widzieliśmy, że tych dzieci niepełnosprawnych było i jest bardzo dużo, ale nie ograniczamy się tylko do naszej parafii, wyszliśmy do wszystkich potrzebujących i spotykamy się w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 15.00 na mszy świętej. Później są spotkania na które zapraszamy psychologa, pedagoga czy lekarzy, pragnących wesprzeć rodzica i samo dziecko w jego rozwoju.
Sobotnia impreza w teatrze jest jednym z przejawów aktywności  działających w stowarzyszeniu osób, organizujących też, razem ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich Diecezji Łomżyńskiej, wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, pikniki rodzinne, święto ziemniaka czy inne zabawy dla dzieci.
– Spotykamy się również w ciągu miesiąca, nie tylko podczas tych mszy – mówi Małgorzata Jankowska ze Stowarzyszenia Rodzin z Dzieckiem Niepełnosprawnym przy Parafii św. Andrzeja Boboli w Łomży. – Bliżej Bożego Narodzenia robimy na sprzedaż ozdoby świąteczne, przygotowujemy sianko na stół wigilijny. Celem tegorocznej akcji jest zebranie pieniędzy, abyśmy mogli wyruszyć w pielgrzymkę do Ojca Świętego do Watykanu, która jest planowana na miesiąc maj, abyśmy mogli się tam pomodlić o zdrowie naszych pociech!
Koszt zaplanowanej między 20 a 29 maja przyszłego roku pielgrzymki to 1525 zł od osoby, a w programie wyjazdu zaplanowano też spotkanie łomżyńskiej grupy z papieżem Franciszkiem. Dlatego rodzice nie ustają w wysiłkach mających zapewnić zebranie funduszy potrzebnych na wyjazd, zapowiadając, że wykonane przez nich ozdoby można będzie nabyć nie tylko w parafii św. Andrzeja Boboli, ale też w innych łomżyńskich świątyniach oraz podczas przedświątecznych imprez organizowanych przez stowarzyszenie. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę