czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Mammadov mistrzem Łomży w szachach

Vafa Mammadov ze swoim podopiecznym, Bartoszem Chełstowskim

Zawodnik i trener Klubu Szachowego Maraton Łomża, Vafa Mammadov został zwycięzcą Otwartych Mistrzostw Łomży w szachach klasycznych. Trwające trzy dni zawody rozegrane zostały w łomżyńskiej Wyższej Szkole Agrobiznesu.

Do turnieju głównego, który klasyfikowany był w rankingu międzynarodowym, granego tempem 60 minut + 30 sekund za każdy wykonany ruch zgłosiło się dziesięciu zawodników z Łomży, Białegostoku i Zambrowa. Najlepszy okazał się Vafa Mammadov, który w 7 partiach zgromadził 6,5 punktu zdobywając okazały puchar oraz nagrodę finansową ufundowaną przez właściciela firmy Devo, Jerzego Karwackiego Pozostałe dwa miejsca na podium zajęli również zawodnicy Maratonu. Drugi był Wojciech Walewski (6 pkt.), a trzeci Paweł Obiedziński (5 pkt.). Wśród juniorów najlepiej wypadł Hubert Jaszczuk (MUKS Stoczek 45 Białystok) przed Michałem Karwowskim i Pawłem Szeligowskim (obaj Maraton).
Równolegle rozegrano dwukołowy turniej szachów klasycznych dla zawodników bez rankingu międzynarodowego. Ten zakończył się zwycięstwem najstarszego w grupie, 36-letniego Piotra Grochowskiego, który zakończył zmagania z kompletem punktów. Kolejne lokaty zajęli juniorzy Maratonu Łomża, 8-letni Bartosz Chełstowski, 10-letni Marcin Karwowski i 13-letni Krzysztof Bienias.
Wspomniany wyżej Bartosz Chełstowski bardzo dobrze zaprezentował się również podczas rozgrywanej w minioną sobotę 3. rundy XXII edycji Białostockiej Ligi Szkolnej do 10 lat w szachach. Jeden z najmłodszych zawodników Maratonu, który w turnieju reprezentował Szkołę Podstawową nr 10 w Łomży, uplasował się na wysokim, 7. miejscu odnosząc pięć zwycięstw w siedmiu partiach. W zawodach wystąpiło 74 zawodników z niemal całego województwa podlaskiego.

***
W najbliższą niedzielę, 4 grudnia w Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, ul. Studencka 19 (sala nr 100), rozegrany zostanie Drużynowy Mikołajkowy Turniej Kloca. W imprezie wystąpić mogą dwuosobowe zespoły, które rywalizować będą na dystansie 9 rund w tempie 3 minuty + 2 sekundy za każdy ruch. Początek turnieju został zaplanowany na godz. 10.00. Szczegółowy regulamin oraz zasady zgłoszenia się do udziału w zawodach dostępne są na stronie turnieju w serwisie chessarbiter.com.