Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Ludzie uciekają...

W 2015 roku jedynie 867 polskich gmin, na blisko 2500, osiągnęło dodatnie saldo migracji. W naszym regionie dotyczy to gmin wiejskich: Łomża, Piątnica, Wysokie Mazowieckie i Zambrów. Pozostałe kurczą się. Najszybciej Radziłów. Saldo migracji wyniosło tu -13,40 na tysiąc mieszkańców. Dla porównania miasto Łomża traci mieszkańców blisko 10 razy wolniej.

Zestawienie gmin zyskujących i tracących mieszkańców na podstawie danych pochodzących z rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju przygotował serwis samorządowy PAP. Z regionu najwyższej na liści zyskujących jest gmina wiejska Wysokie Mazowieckie. Tu saldo migracji w 2015 roku wyniosło +7,78 (na tysiąc mieszkańców). Podobnie wysokie było np. w gminie wiejskiej Suwałki +7,64. Bliżej Łomży wyniki gmin powiększających się są słabsze. W gminie wiejskiej Zambrów współczynnik ten wyniósł +2,55, w gminie wiejskiej Łomża +2,31, a w Piątnicy +1,40.
I koniec... Pozostałe okoliczne samorządy w 2015 roku się zmniejszyły. W mieście Łomża saldo migracji wyniosło -1,40, w Zambrowie -3,20, w Grajewie -3,65, Kolnie -5,25, a w mieście Wysokie Mazowieckie aż o -7,20.
Uciekają nie tylko mieszkańcy miast, ale i wsi, przy czym wydaje się, że tempo tej ucieczki przyspiesza wraz ze spadkiem zamożności. W Śniadowie wyniosło ono -3,47, w Wiźnie -5,29, w  a w Nowogrodzie -6,11.
Do polskiej czołówki pod tym względem należą gminy zlokalizowane na północ od Łomży. W gminie Przytuły z każdego tysiąca mieszkańców w 2015 roku ubyło 6. W Małym Płocku wskaźnik migracji był jeszcze niższy -7,96. Rekordzistami są natomiast gminy Jedwabne -10,70 i Radziłów -13,40. Ta ostatnia gmina zajęła 7. miejsce w Polsce pod względem najszybszego wyludniania się.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę