Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 czerwca 2023 napisz DONOS@

Protest wójtów przeciwko podwyżce cen śmieci

Wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu łomżyńskiego sprzeciwiają się niemal 30% podwyżce cen za przyjęcie śmieci na miejskim wysypisku śmieci w Czartorii. Ich zdaniem zatwierdzona przez prezydenta Łomży podwyżka o 27% jest trzy razy za wysoka. Piszą, że uwzględnia ona nie tylko dodatkowe koszty związane z obowiązkiem spalania odpadów, ale także jest efektem „złego zarządzania RIPOK-iem przez Miasto Łomża w poprzednich latach”. Wójtowie i burmistrzowie proszą prezydenta Chrzanowskiego „o ponowną analizę”, a niektórzy podnoszą, że jeśli ich argumenty nie zostaną uwzględnione, śmieci będą kierować nie do Czartorii, a do Czerwonego Boru, gdzie ceny są niższe.

„Zrozumiałym jest fakt, że wzrost cen za przyjęcie odpadów w Czartorii spowodowane jest koniecznością spalania. Trudno się jednak zgodzić z faktem pokrywania przez mieszkańców poszczególnych gmin kosztów koniecznych do przeprowadzenia przez Zakład inwestycji oraz zapowiadanej podwyżki cen przez Spalarnię w Białymstoku, której wysokość nie jest znana i która jeszcze nie nastąpiła. Inwestycje planowane przez ZGO powinny być sfinansowane z dochodów, które w wyniku złego zarządzania RIPOK-iem przez Miasto Łomża w poprzednich latach, do niego nie wpłynęły. W związku z powyższym Miasto Łomża, jako właściciel i zarządzający na tamten czas składowiskiem, powinno samo dźwignąć ciężar obciążeń finansowych związanych z koniecznymi inwestycjami, jakie do tej pory nie zostały przeprowadzone, a nie obciążać nimi gminy, które nie miały żadnego wpływu na podejmowane przez Miasto decyzje” - czytamy w piśmie wysłanym przez konwent wójtów i burmistrzów gmin powiatu łomżyńskiego do prezydenta Łomży Mariusza  Chrzanowskiego. To on na początku miesiąca zatwierdził wzrost od 27% od 1 stycznia 2017 roku opłat za przyjęcie tzw. komunalnych śmieci zmieszanych przez Zakład Gospodarowania Odpadami, który zarządza wysypiskiem w Czartorii, gdzie znajduje się Regionalna Instalacja Przetwarzania odpadów Komunalnych dla miasta Łomża i 18 okolicznych gmin.  
W piśnie do prezydenta są także wyliczenia gmin, na podstawie danych przekazanym im przez ZGO, dotyczące wzrostu kosztów utylizacji śmieci ze względu na obowiązek spalania części z nich. Z ich wyliczeń wynika, że wysokość podwyżki nie powinna przekraczać 12%. 
Wójtowie i burmistrzowie okalających Łomżę gmin chcą szczegółowych wyliczeń podwyżki i apelują do prezydenta o ponowne przeanalizowanie zatwierdzonej już podwyżki opłat. Gdy zacznie obowiązywać podwyżki opłat za śmieci będą musiały dotknąć także mieszkańców tych gmin. 

Obok stanowiska konwentu wójtów i burmistrzów gmin powiatu łomżyńskiego jest też oddziele stanowisko wójta gminy Łomża, który informuje prezydenta, że firma WINPOL wywożąca z tej gminy śmieci komunalne, zwróciła się z prośbą o zmianę wskazania RIPOK-u do którego mają trafiać odpady. Firma chce wozić je do Czerwonego Boru, gdzie cena za przyjęcie odpadów zmieszanych jest niższa. 
- W sytuacji gdy w przyszłym roku cena za przyjęcie odpadów zmieszanych do RIPOK-u w Czerwonym Borze, będzie niższa niż w Czartorii, co pozwoli na utrzymanie dotychczasowych stawek opłat pobieranych od mieszkańców gminy lub niższych niż w przypadku przekazywania odpadów zmieszanych do Czartorii, Gmina Łomża będzie zmuszona taki aneks podpisać – czytamy w piśmie wójta gminy Łomża Piotra Kłysa, który już wystąpił m.in. do Ministra Środowiska i Marszałka Województwa Podlaskiego o opinię w sprawie możliwości zmiany instalacji RIPOK.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę