Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@
tekst płatny

Portugalskie doświadczenia młodzieży ZSTiO Nr 4 w Łomży

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr4 w Łomży odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Europejskie doświadczenie – staż zawodowy uczniów ZSTiO Nr 4 w Łomży” połączone z wręczeniem certyfikatów. W spotkaniu, utrzymanym w klimacie portugalskim, wzięli udział wszyscy uczniowie uczestniczący w projekcie, nauczyciele i pracownicy szkoły zaangażowani w jego realizację oraz Rada Pedagogiczna i delegacje uczniów z klas Technikum Nr 4.

Wśród zaproszonych gości były  autorki i koordynatorki projektu: pani Renata Frankowska i pani Iwona  Masalska oraz przedstawiciele rodziców i łomżyńskich mediów. Spotkanie rozpoczął pan dyrektor Artur Ciborowski, który powitał wszystkich zaproszonych  gości. Następnie wręczył podziękowania pani Renacie Frankowskiej i pani Iwonie Masalskiej, za umożliwienie udziału  młodzieży Technikum Nr4 w Łomży w tym projekcie.
W dalszej części spotkania p. Kazimierz Duda – kierownik kształcenia praktycznego przedstawił cele i znaczenie tego projektu w nauce zawodu uczniów oraz w procesie dydaktycznym. Podkreślił również rangę przedsięwzięcia - pierwszego międzynarodowego projektu kształcenia zawodowego, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele tej placówki. Podziękował  także wszystkim osobom zaangażowanym w jego realizację. 
Najważniejszym etapem projektu były staże zawodowe 27 uczniów  technikum, 8 z branży budowlanej, 10 z branży gastronomicznej i 9 z branży hotelarskiej, doskonalące ich wiedzę i umiejętności praktyczne. Staże te  młodzież odbyła w maju  w portugalskich przedsiębiorstwach: gastronomicznych, budowlanym  oraz sieci hotelowej w Apulii  i Barcelos. Uczestnicy staży podzielili się swoimi wrażeniami ,doświadczeniami i refleksjami   z tego wyjazdu w formie prezentacji multimedialnej. Według nich  największą wartością było: podniesienie kompetencji i kwalifikacji zawodowych, praktyczne zastosowanie języka angielskiego, zwiększenie motywacji do nauki oraz  poznanie kultury, zabytków, obyczajów i smaków Portugalii.

Następnie panie: Bogusława Romanowska i Elżbieta Wiśniewska  -koordynatorki  projektu  w szkole- zaprezentowały jego rezultaty. W dalszej części spotkania głos zabrała pani Renata Frankowska. Jako ekspert w dziedzinie projektów, potwierdziła osiągniecie zamierzonych celów tego przedsięwzięcia. Doceniła  też duże zaangażowanie nauczycieli przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących, pracujących pod nadzorem dyrekcji, podczas realizacji projektu oraz profesjonalizm w  wykonaniu zadań.  Podziękowała również za dobrą współpracę. 
Najważniejszą częścią uroczystości było wręczenie Certyfikatów  Europass  Mobilność uczestnikom projektu przez pana dyrektora Artura Ciborowskiego . Certyfikaty te, potwierdzają udział    w europejskiej ścieżce  kształcenia zawodowego realizowanego w oparciu o współpracę  z międzynarodowymi firmami oraz zdobyte przez uczestników podczas stażu umiejętności, wiedzę i kompetencje . Wzmacniają również możliwości  zatrudnienia na  lokalnym i europejskim  rynku pracy.
Miłą niespodzianką  na zakończenie  spotkania  była degustacja  smaków Portugalii,   w postaci tortu przygotowanego przez uczniów TŻ i UG pod kierunkiem pań: Edyty Trzaski   i Ewy  Bogulas, przy dźwiękach  tradycyjnej muzyki portugalskiej- fado.
Wszyscy  mogli  również obejrzeć ekspozycję ,będącą fotorelacją z wyjazdu na staże do Portugalii.
Uczestnictwo w projekcie przyniosło wymierne korzyści nie tylko uczniom, którzy doskonalili kompetencje zawodowe  oczekiwane przez pracodawców i cenione w Europie, ale i szkole.  Nawiązanie współpracy z partnerem zagranicznym w zakresie szkolenia praktycznego uczniów wpłynęło na zwiększenie atrakcyjności metod i jakości kształcenia zawodowego w ZSTiO Nr 4. Przyczyniło  się również do promocji i podniesienia rangi szkoły w  środowisku lokalnym. 
Uroczystość  podsumowania projektu została przygotowana pod kierunkiem pań: Elżbiety Wiśniewskiej i Bogusławy Romanowskiej.

Projekt „Europejskie doświadczenie – staż zawodowy uczniów ZSTiO Nr 4 w Łomży” nr umowy 2015-1-PL01-KA102-01610, jest realizowany w  szkole od  31.12.2015r. do 30.12.2016 roku.
Projekt skierowano do uczniów klas II i III, kształcących się w zawodach – technik żywienia i usług gastronomicznych (10 uczniów), technik hotelarstwa (9 uczniów), technik budownictwa (8 uczniów). Projekt odpowiada potrzebom szkolnictwa zawodowego w województwie podlaskim w w/w branżach. Jest on realizowany w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych  oraz mobilność kadry  kształcenia zawodowego na zasadach programu Erasmus +”.
Realizowany projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 194 219,49 PLN z funduszy UE Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Elżbieta Wiśniewska

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę