Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Dziki niosą ASF

Wykrycie kilku kolejnych przypadków występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików potwierdził Główny Lekarz Weterynarii. Wśród nich jest też przypadek znalezienia zwłok 3 padłych dzików w pobliżu wsi Szorce w gminie Trzcianne, w pobliżu granicy Biebrzańskiego Parku Narodowego. To kolejne chore na ASF dziki w tym regionie. Jest to jednocześnie najdalej na zachód wysunięty obszar (ok. 75 km od granicy polsko – białoruskiej) na którym notowane są przypadki tej groźnej choroby u dzików.

Trzy padłe dziki w okolicach wsi Szorce znaleziono w ubiegłym tygodniu. Jak informuje GLW od padłych dzików pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby. Otrzymane z laboratorium przed tygodniem (17. listopada 2016 r.) wyniki potwierdziły, że zwierzęta były zakażone wirusem ASF.  
Pozostałe osiem zidentyfikowanych nowych przypadków ASF u dzików występowało w bliskiej – od kilki do kilkunastu kilometrów - odległości od granicy z Białorusią.

Tymczasem wczoraj w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się kolejne posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Jak czytamy w komunikacie ministerstw w jego trakcie minister Krzysztof Jurgiel polecił podjęcie radykalnych działań wdrożeniowych, a także  bezzwłoczne przygotowanie rozporządzenia zaostrzającego wymogi bioasekuracji. 
Minister polecił także podjęcie natychmiastowych działań w celu zredukowania do zera populacji dzików w pasie przygranicznym.
– Bezpieczeństwo epizootyczne Polski, to w konsekwencji również bezpieczeństwo epizootyczne całej Unii Europejskiej  i dlatego będę bezwzględnie egzekwował wszystkie podjęte w tej sprawie decyzje – podkreślił szef resortu.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę