niedziela, 22 października 2017 napisz DONOS@

Proces o „karę śmieciową” będzie o połowę tańszy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zgodził się na obniżenie o połowę kwoty jaką na kontro sądu musi wpłacić Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej by zaskarżyć nałożoną przez marszałka województwa tzw. drugą karę za śmieci. Jest ona gigantycznej wysokości 7 mln 173 tys. 847 zł, co oznaczało, że aby móc wnieść skargę do MPGKiM musiało wpłacić do sądu ponad 70 tys zł. W ubiegłym tygodniu WSA zmieniając wcześniejsza decyzje referendarza sądowego zgodził się na ograniczenie wysokości wpisu sądowego do kwoty 35 tys. zł.

Wysypisko śmieci w Czartorii koło Miastkowa (fot. UM Łomża)
Wysypisko śmieci w Czartorii koło Miastkowa (fot. UM Łomża)

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji MPGKiM wykazało, że nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych w całości bez uszczerbku dla swojej działalności. To zakład budżetowy wykonujący zadania własne gminy o charakterze użyteczności publicznej na rzecz Miasta Łomży. Realizuje je po kosztach własnych nie tworząc zysku, a przyjęty plan finansowy Zakładu nie przewiduje nadwyżki środków obrotowych. W ocenie Sądu uiszczenie wpisu w pełnej wysokości ze środków zgromadzonych na kontach istotnie może odbyć się ze szkodą dla zabezpieczenia realizacji zadań na rzecz mieszkańców Łomży.
Niemniej zdaniem Sądu w granicach posiadanych środków MPGKIM jest w stanie uiścić wpis sądowy w wysokości 35 tys. zł. „w tym celu należy tylko dokonać odpowiednich przesunięć pomiędzy podziałkami klasyfikacji budżetowej”.

zobacz: Gigantyczna kara za gigantyczną aferę w Łomży


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0