Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Policjanci na granicy...

Od trzech miesięcy policjanci z Łomży dzień i noc stoją w okolicach Rydzewa na drodze prowadzącej w kierunku Ostrołęki i w okolicach Kuzi na drodze w kierunku Myszyńca. - Działania realizowane przez funkcjonariuszy mają na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa ASF – informuje asp. Ewelina Szlesińska, oficer prasowy komendanta miejskiego Policji w Łomży. - Służba na punktach kontrolnych pełniona jest całodobowo, w systemie ośmiogodzinnym. Jednorazowo na każdym punkcie służbę pełni dwóch policjantów. To oznacza, że tylko do obsługi tych dwóch punktów codziennie potrzebnych jest 12 policjantów.

Policyjne punkty kontrolne zostały wystawiono 13. sierpnia sierpnia, już po wykryciu ognisk choroby ASF w kilku gospodarstwach na terenie powiatu wysokomazowieckiego i zambrowskiego. Stosowny rozkaz wydał zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku podinsp. Jacek Kumpiałowski. 
„Mając na uwadze konieczność powstrzymania dynamicznego wzrostu potwierdzonych przypadków ASF na terenie województwa podlaskiego oraz niedopuszczeniu do rozprzestrzeniania się wirusa ww. choroby na teren kraju polecam w trybie natychmiastowym wystawić całodobowo (do odwołania) w systemie służb ośmiogodzinnych posterunki kontrolno-blokadowe  na granicy województwa...” - czytamy w piśmie, na który dopisano „BARDZO PILNE !!!”
Komendanta wyznaczył miejsca, gdzie te punkty mają zostać rozstawione. W całym województwie było ich 9. Po jednym na terenie powiatów: augustowskiego, grajewskiego (na drodze krajowej nr 65), kolneńskiego (na DK 63), siemiatyckiego, suwalskiego, wysokomazowieckiego (skrzyżowanie dróg DK 63 i DW 694) i zambrowskiego (DK 8) i dwa w rejonie Łomży na drogach nr 61 i 645. 
Identyczne punkty policyjne są wystawione także w przygranicznych powiatach województwa mazowieckiego.

Zwalczają nie tylko ASF
Zgodnie z poleceniem komendanta wojewódzkiego policjanci pełniący służbę na punktach kontrolno-blokadowych powinni realizować zadania przede wszystkim w zakresie kontroli pojazdów przewożących zwierzęta w szczególności trzodę chlewną (niezależnie od ilości przewożonych zwierzą). 
- W przypadku ujawnienia takiego transportu - dokonać kontroli celem ustalenia legalności przewożenia zwierząt – poleca komendant Kumpiałowski, wyjaśniając, że gdyby były wątpliwości, co do legalności transportu, należy kontaktować z właściwym Powiatowym Lekarzem Weterynarii „celem ich usunięcia”.
Zgodnie z rozkazem w stosunku do osób nie przestrzegających zakazów w tym zakresie należy wyciągać konsekwencje karne.
- Ponadto, policjanci w ramach swoich obowiązków służbowych, prowadzą tam między innymi intensywne kontrole prędkości – dodaje Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży. - Wynika to m.in. ze wskazań mieszkańców tego terenu, którzy oznaczyli miejsca w obrębie tych miejscowości na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jako zagrożone „przekraczaniem dozwolonej prędkości”, co też zostało potwierdzone przy weryfikacji tych miejsc. Obecność umundurowanego patrolu na drodze działa prewencyjnie i pozytywnie wpływa na sposób jazdy kierowców – podkreśla.

Służba nie drużba
Jak informuje Andrzej Baranowski, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego Policji, w skali województwa policjanci w wyznaczonych punktach pełnią służbę w systemie 8- lub 12 -godzinnym. 
A co jeśli policjantowi zechce się do toalety? 
- Podczas służby pełnionej w terenie, w różnych warunkach, problemy o które Pan pyta rozwiązywane są zazwyczaj doraźnie, np. przy wykorzystaniu infrastruktury budynków użyteczności publicznej – odpowiada Ewelina Szlesińska. - Jednocześnie nadmieniam, że funkcjonariuszowi przysługuje prawo do przerwy wliczanej do czasu służby. Przy służbie ośmiogodzinnej jest to 20 minut. Czas ten, w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, może zostać wydłużony. Decyduje o tym funkcjonariusz nadzorujący pełnienie służby.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę