Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Strefa płatnego parkowania w Łomży powróci?

Główne zdjęcie
Łomżyńska strefa płatnego parkowania w nowej wersji

Od nowego roku w Łomży ma ponownie zacząć działać strefa płatnego parkowania. Do Rady Miejskiej Łomży trafił projekt uchwały w tej sprawie przygotowany przez miejskich urzędników. Zgodnie z nim strefa ma być mniejsza niż wcześniej – bez Starego Rynku i odcinka ul. Dwornej od Giełczyńskiej do Sadowej, ale za to dłużej o godzinę będą pobierane opłaty, a stały abonament ma być dwa razy droższy niż poprzednio.

Strefa Ograniczonego Postoju w Łomży działała od początku lat 90. ubiegło wieku. Obejmuje Stary Rynek, a także część ul. Długiej, ul. Krótką, Dworną od Giełczyńskiej do Sienkiewicza oraz niemal całe ul. Sienkiewicza i Sadową. Za pozostawienie tu samochodów trzeba było płacić 1,5 zł za pierwszą godzinę postoju, lub wykupić abonament na cały miesiąc za 30 zł. Na przestrzeni kilku lat różne władze miasta przedstawiały różne pomysły odnośnie strefy. Był projekt, aby strefę powiększyć, był też, aby ją ograniczyć. Na początku roku radni, analizując kolejny prezydencki wniosek dotyczący zmian w strefie, zdecydowali się na zawieszenie poboru w niej opłat od maja do końca roku, aby móc sprawdzić czy strefa w dalszym ciągu jest potrzebna.  
Po kilkumiesięcznym eksperymencie władze miasta chcą, aby strefa płatnego parkowania na starówkę powróciła, choć w nieco zmienionej postaci. Zgodnie z projektem uchwały i wnioskiem podpisanym przez wiceprezydenta Andrzeja Garlickiego, od 1 stycznia 2017 roku strefa płatnego parkowania w Łomży ma być mniejsza niż wcześniej. Proponuje się wyłączenie z niej całego Starego Rynku i odcinka ul. Dwornej od Giełczyńskiej do Sadowej. Jak czytamy we wniosku, byłoby to zmniejszenie liczby płatnych miejsc parkingowych o 68, czyli o ok. 1/3 (pozostałoby ok. 150 miejsc płatnych). Nie wiadomo czy parkomaty pojawią się na ulicach Pocztarskiej i Jatkowej, które także znalazły się w obszarze wyznaczonym przez miejskich urzędników. Przedstawiony projekt uchwały przewiduje za to wydłużenie o godzinę czasu pobierania opłat – od godz. 9.00 do 17.00, oraz wzrost stawki abonamentowej dla okolicznych mieszkańców i pracowników z 30 zł do 60 zł za miesiąc. Przewiduje także możliwość wykupienia sobie na stałe miejsca parkingowego za 300 zł miesięcznie.  
Z obowiązku płacenia za pozostawiony samochód w strefie zwolnieni mają być – tak jak wcześniej - prezydent i jego zastępcy, miejscy radni, czy pojazdy służbowe ratusza i Straży Miejskiej, oraz posiadacze jednośladów i osoby niepełnosprawne posiadające karty parkingowe.
Prezydenckim wnioskiem, odnośnie przywrócenia w Łomży strefy płatnego parkowania, radni miasta mają zająć się podczas sesji w przyszłym tygodniu.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę