Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@
tekst płatny

Jak się uczyć fotografii?

Zdecydowana większość osób fotografią zajmuje się wyłącznie hobbystycznie. Trudno się temu dziwić – nie każdy chce poświęcać kilka lat życia na zdobycie profesjonalnego wykształcenia w tym zakresie czy wydawać sporą sumę pieniędzy na specjalistyczny kurs. Na pytanie: „Gdzie się uczyć fotografii?” z powodzeniem odpowiedzieć można zatem – w domowym zaciszu. Oto kilka porad, które przydadzą się wszystkim początkującym fotografom.

Pierwsze kroki

Jak się uczyć fotografii? Najlepiej rozpocząć od podstaw. Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z robieniem zdjęć, w zupełności wystarczający będzie podstawowy model aparatu. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że fotografia znudzi nam się po jakimś czasie i stwierdzimy, że nie jest to jednak nasza pasja. Gdy już zaopatrzymy się w sprzęt, zapoznajmy się dokładnie z dołączoną do aparatu instrukcją obsługi i przetestujmy każdą z opisanych w nim funkcji.
Na samym początku naszej przygody z fotografią warto również przeczytać kilka poradników. Pozwolą nam one poznać podstawowe pojęcia takie, jak przysłona czy czas naświetlania i dowiemy się jak działa aparat. Dzięki temu będziemy w stanie używać go w sposób świadomy i wiedzieć, jakiego rodzaju ustawienia powodują powstanie danych efektów. W tego typu podręcznikach znajdziemy również przydatne informacje na temat teorii barw czy zasad kompozycji zdjęć.
Sporą dawkę wiedzy teoretycznej dostarczyć może nam także Internet. Przykładowo, garść przydatnych informacji odnośnie kompozycji i kadrowania dostępna jest na stronie: https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografia-dla-poczatkujacych-kompozycja-i-kadrowanie.

Nauka od najlepszych

Gdzie się uczyć fotografii? By móc robić dobre zdjęcia, należy wyrobić sobie odpowiedni gust. Dokonać można tego wyłącznie przez przeglądanie fotografii różnych twórców. Po czasie zauważymy, że niektóre z nich podobają nam się bardziej niż inne, a jeszcze później będziemy w stanie stwierdzić, co dokładnie nas w nich urzeka. Fotografie oglądać można wszędzie – od galerii sztuki, przez prasę specjalistyczną, po Internet.Warto zrobić sobie także listę ulubionych fotografów. Każdy z uznanych twórców ma swój indywidualny styl, a zapoznając się z nimi będziemy mogli powoli dążyć do znalezienia własnego. Dobrym pomysłem jest zapisywanie na dysku komputera dzieł, które najbardziej przypadły nam do gustu. Przydadzą się one, gdy będziemy szukali inspiracji do kolejnych zdjęć.
Oglądanie i analizowanie fotografii pozwoli nam wyrobić sobie oko. Czym się ono charakteryzuje? Chodzi tu o dostrzeganie szczegółów, na które inni nie zwracają uwagi. Z czasem zauważymy również, że lepiej rozróżniamy kolory i jesteśmy w stanie zauważyć jakiej składowej w danym odcieniu jest za dużo lub za mało.
W nauce fotografii pomóc może także oglądanie dostępnych w sieci materiałów filmowych, w których krok po kroku wyjaśniane są poszczególne techniki czy zasady kompozycji.

Pora na praktykę

Gdy czujemy, że posiedliśmy już wystarczającą ilość wiedzy teoretycznej, pora przejść do części praktycznej, jaką jest robienie zdjęć. Im więcej czasu poświęcimy na trening, tym lepiej. Kadrowania najlepiej uczyć się na obiektach architektonicznych. Warto oglądać je z różnej perspektywy i o różnych porach dnia. Starajmy się fotografować z bliska, unikając pozowania. Niekiedy nawet, z pozoru, przypadkowe zdjęcie może się okazać jedynym w swoim rodzaju kadrem.
Po zakończeniu każdej sesji zdjęciowej przychodzi czas na analizę wykonanych zdjęć i wybranie najlepszych do obróbki. Jest to świetny moment na wyciągnięcie wniosków i spisanie uwag, które przychodzą nam do głowy podczas analizowania fotografii. Dzięki temu istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości uda nam się uniknąć raz popełnionych błędów. Warto również pamiętać, że aby zdjęcie zostało poddane obróbce musi być poprawne pod kątem ostrości, światła i kompozycji. Ma ona bowiem na celu korektę wyłącznie drobnych wad.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę