Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Pułkowa czeka na lepsze... władze?

Główne zdjęcie
Ulica Pułkowa w Łomży

Mają wodę, kanalizację, gaz, a nawet oświetlenie uliczne, ale od przeszło 10 lat, gdy tylko spadnie deszcz, aby dostać się do swoich domów muszą przedzierać się przez błotniste kałuże. Mieszkańcy niewielkiej ulicy Pułkowej na osiedlu doków jednorodzinnych Łomżyca mówią, że sytuacja jest wręcz kuriozalna. - Po każdej interwencji urzędnicy Urzędu Miejskiego wysypują na drogę wywrotki ziemi, które później rozgarniają, a po pewnym czasie sytuacja powraca do stanu pierwotnego – żalą się. Przed rokiem, w ramach miejskiego programu inicjatywy lokalnej, zadeklarowali gotowość dołożenia własnych środków do budowy ulicy, ale wniosek choć według ustalonych przez Radę Miejską kryteriów był najwyżej oceniony, został odrzucony przez radnych. - Władze Miasta w Łomży skutecznie zabijają każdą inicjatywę mieszkańców – piszą rozżaleni mieszkańcy ul. Pułkowej.

Z punktu widzenia mieszkańców sprawa jest wręcz kuriozalna. Jeszcze w 2011 roku budowa ulicy Pułkowej została wpisana w Programie Budowy Ulic w Łomży na lata 2012-2016, do tzw. rezerwy, ale dotychczas – jak twierdzą - nie zostały podjęte żadne działania, aby ulica miała zostać wybudowana. Przyznają, że ich ulica nie ma znaczenia strategicznego dla rozwoju miasta, ale pytają czy w związku z tym nie warto w nią inwestować? Przypominają, że już kilka razy była przywożona ziemia, aby zasypać kałuże, ale po pewnym czasie one znowu powstają. 
- Na pytane dlaczego na drogę nie zostanie nawiezione kruszywo łamane lub destrukt, tylko ziemia, odpowiedz jest jedna - „taka jest decyzja przełożonego” - przekazują mieszkańcy.  - Czy ktoś kiedykolwiek robił rachunek ekonomiczny, czy zastanawiał się co będzie bardziej opłacalne? 

Inicjatywa lokalna...
W ubiegłym roku wszyscy mieszkańcy ul. Pułkowej złożyli do Urzędu Miejskiego wniosek o budowę ulicy Pułkowej w ramach prowadzonego w Łomży programu inicjatywy lokalnej. W oparciu o plan sytuacyjny sporządzono częściową dokumentację drogi wraz z kanalizacją deszczową,  kosztorys  szacunkowy, opis przedsięwzięcia. 
- Zadeklarowaliśmy znaczący udział finansowy w realizacji całego zadania inwestycyjnego. Ponadto właściciele posesji, zlokalizowanych wzdłuż ulicy Pułkowej, we własnym  zakresie zobowiązali się do wykonania: nowych nawierzchni zjazdów indywidualnych z kostki betonowej do swoich nieruchomości oraz terenów zielonych wokół wykonanych nawierzchni. Niestety wszystkie nasze starania nie odniosły żadnego skutku. Wniosek odrzucono – napisali mieszkańcy podsumowując, że „władze Łomży skutecznie zabijają każdą inicjatywę mieszkańców”. 

Władze były za, ale przeciw
W październiku ubiegłego roku Komisja Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej Łomży w porządku obrad miała „zaopiniowanie zadań zgłoszonych do realizacji w trybie lokalnych inicjatyw inwestycyjnych”, które miały trafić do realizacji w 2016 roku. Cztery zgłoszone przez mieszkańców wnioski zostały poddane ocenie według kryteriów zapisanych w uchwale Rady Miejskiej z 2011 roku w sprawie ustalenia zasad i trybu postępowania w zakresie organizowania, realizacji i finansowania lokalnych inicjatyw inwestycyjnych. Najwięcej punktów otrzymał wniosek dotyczący ul. Pułkowej, której mieszkańcy zadeklarowali wyłożenie 15,3% środków na wykonanie nawierzchni ulicy. I choć radni z KGK chwalili zaangażowanie mieszkańców składających takie wnioski i mówili o potrzebie ich docenienia, to jednak debata zeszła na to, czy przyjęte wcześniej kryteria ich oceny były właściwie czy też nie. Ostatecznie w głosowaniu komisja zaopiniowała negatywnie wszystkie przedłożone wnioski. To przekreśliło szanse na budową w tym roku ul. Pułkowej.

W załączniku publikujemy fragment, dotyczący tej sprawy, protokołu z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej z 20 października 2015 r.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę