Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Kolejne chore dziki na ASF. Rolnicy grożą protestem

Główne zdjęcie
Sytuacja epizootyczna odnośnie ASF w regionie według stanu na 7. listopada 2016 r. oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami. (źródło GLW)

O wykrycia wirusa afrykańskiego pomoru świń u kolejnych dzików poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Dwa z trzech opisanych przypadków dotyczą dzików odstrzelonych w powiecie tykocińskim. Jeden z nich był w okolicy wsi Szafranki tuż przy granicy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, drugi w pobliżu miejscowości Rzędziany w pobliżu granicy Narwiańskiego Parku Narodowego. Tymczasem rolnicy z powiatu monieckiego, gdzie podobnie jak w powiecie grajewskim, od dwóch tygodni wprowadzono tzw. niebieską strefę zagrożenia ASF grożą protestem jeśli rząd nie zorganizuje szybkiego skupu świń.

Jak informuje Podlaska Izba Rolniczej dziś odbyło się spotkanie Zarządu Izby z producentami trzody chlewnej z powiatu monieckiego. Po wprowadzeniu na terenie tego powiatu niebieskiej strefy z dnia na dzień rzeźnie zaprzestały prowadzenia skupu trzody chlewnej. Producenci szacują, że ich straty w przeciągu miesiąca będą sięgały rzędu 50 - 150 tysięcy złotych. Mimo, iż problem ASF nie jest zjawiskiem nowym brak jest rozwiązania kwestii zbytu tuczników w strefie. Co więcej w powiecie monieckim wystąpiło tylko jedno ognisko ASF u bardzo małego producenta, a reszta świń z obszaru zapowietrzonego zostało przebadana i nie odkryto innych ognisk. Dlatego według rolników uczestniczących w spotkaniu z zarządem PIR-ol należałoby uznać, że świnie są zdrowe i można je dopuścić do sprzedaży bez specjalnego znakowania.
Jak informuje Izba przedstawiciele rolników z powiatu monieckiego wystosowali apel do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Wojewody Podlaskiego. Zapowiedzieli także, że w przypadku braku szybkiego skupu świń w najbliższych dniach zorganizują protest.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę