środa, 22 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Kolejne chore dziki na ASF. Rolnicy grożą protestem

O wykrycia wirusa afrykańskiego pomoru świń u kolejnych dzików poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Dwa z trzech opisanych przypadków dotyczą dzików odstrzelonych w powiecie tykocińskim. Jeden z nich był w okolicy wsi Szafranki tuż przy granicy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, drugi w pobliżu miejscowości Rzędziany w pobliżu granicy Narwiańskiego Parku Narodowego. Tymczasem rolnicy z powiatu monieckiego, gdzie podobnie jak w powiecie grajewskim, od dwóch tygodni wprowadzono tzw. niebieską strefę zagrożenia ASF grożą protestem jeśli rząd nie zorganizuje szybkiego skupu świń.

Sytuacja epizootyczna odnośnie ASF w regionie według stanu na 7. listopada 2016 r. oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami. (źródło GLW)
Sytuacja epizootyczna odnośnie ASF w regionie według stanu na 7. listopada 2016 r. oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami. (źródło GLW)

Jak informuje Podlaska Izba Rolniczej dziś odbyło się spotkanie Zarządu Izby z producentami trzody chlewnej z powiatu monieckiego. Po wprowadzeniu na terenie tego powiatu niebieskiej strefy z dnia na dzień rzeźnie zaprzestały prowadzenia skupu trzody chlewnej. Producenci szacują, że ich straty w przeciągu miesiąca będą sięgały rzędu 50 - 150 tysięcy złotych. Mimo, iż problem ASF nie jest zjawiskiem nowym brak jest rozwiązania kwestii zbytu tuczników w strefie. Co więcej w powiecie monieckim wystąpiło tylko jedno ognisko ASF u bardzo małego producenta, a reszta świń z obszaru zapowietrzonego zostało przebadana i nie odkryto innych ognisk. Dlatego według rolników uczestniczących w spotkaniu z zarządem PIR-ol należałoby uznać, że świnie są zdrowe i można je dopuścić do sprzedaży bez specjalnego znakowania.
Jak informuje Izba przedstawiciele rolników z powiatu monieckiego wystosowali apel do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Wojewody Podlaskiego. Zapowiedzieli także, że w przypadku braku szybkiego skupu świń w najbliższych dniach zorganizują protest.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0