wtorek, 10 grudnia 2019 napisz DONOS@

Kolejne chore dziki na ASF. Rolnicy grożą protestem

O wykrycia wirusa afrykańskiego pomoru świń u kolejnych dzików poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Dwa z trzech opisanych przypadków dotyczą dzików odstrzelonych w powiecie tykocińskim. Jeden z nich był w okolicy wsi Szafranki tuż przy granicy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, drugi w pobliżu miejscowości Rzędziany w pobliżu granicy Narwiańskiego Parku Narodowego. Tymczasem rolnicy z powiatu monieckiego, gdzie podobnie jak w powiecie grajewskim, od dwóch tygodni wprowadzono tzw. niebieską strefę zagrożenia ASF grożą protestem jeśli rząd nie zorganizuje szybkiego skupu świń.

Sytuacja epizootyczna odnośnie ASF w regionie według stanu na 7. listopada 2016 r. oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami. (źródło GLW)
Sytuacja epizootyczna odnośnie ASF w regionie według stanu na 7. listopada 2016 r. oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami. (źródło GLW)

Jak informuje Podlaska Izba Rolniczej dziś odbyło się spotkanie Zarządu Izby z producentami trzody chlewnej z powiatu monieckiego. Po wprowadzeniu na terenie tego powiatu niebieskiej strefy z dnia na dzień rzeźnie zaprzestały prowadzenia skupu trzody chlewnej. Producenci szacują, że ich straty w przeciągu miesiąca będą sięgały rzędu 50 - 150 tysięcy złotych. Mimo, iż problem ASF nie jest zjawiskiem nowym brak jest rozwiązania kwestii zbytu tuczników w strefie. Co więcej w powiecie monieckim wystąpiło tylko jedno ognisko ASF u bardzo małego producenta, a reszta świń z obszaru zapowietrzonego zostało przebadana i nie odkryto innych ognisk. Dlatego według rolników uczestniczących w spotkaniu z zarządem PIR-ol należałoby uznać, że świnie są zdrowe i można je dopuścić do sprzedaży bez specjalnego znakowania.
Jak informuje Izba przedstawiciele rolników z powiatu monieckiego wystosowali apel do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Wojewody Podlaskiego. Zapowiedzieli także, że w przypadku braku szybkiego skupu świń w najbliższych dniach zorganizują protest.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę