Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Brudne powietrze nad Łomżą

Główne zdjęcie
Dane z pomiarów zanieczyszczeń pyłami PM10 w Łomży (źródło WIOŚ Białystok)

Po raz trzeci w ciągu ostatnich dni w Łomży odnotowano przekroczenie dopuszczanego dobowego stężania zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi PM10. Wczoraj stężenie to wyniosło 58,5 µg/m3, i było najwyższe z zanotowanych tej jesieni. Tradycyjnie już najgorsza sytuacja była późnym wieczorem i nocą. Godzinowe wyniki pomiarów wskazywały wówczas stężenie tych pyłów w wysokości nawet 192 µg/m3.

Wzrost zanieczyszczeń powietrza ma związek z paleniem w piecach domowych i warunkami atmosferycznymi. Najgorzej jest gdy w trakcie sezonu grzewczego gdy nad miasto nadciągają nisko wiszące chmury i nie ma silnych podmuchów wiatru. Wówczas dymy z kominów domów są „przygniatane” do ziemi.  
Specjaliści apelują, aby w piecach nie palić śmieci. Zanieczyszczenia emitowane z kominów naszych domów, nie wyposażonych w urządzenia oczyszczające gazy odlotowe, nie są przenoszone na duże odległości, rozrzedzone i rozproszone przez wiatr. Uwolnione w trakcie spalania groźne substancje opadają na pobliskie ogródki, trawniki, zbiorniki wodne, ale przede wszystkim osadzają się w płucach mieszkańców. Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby z chorym układem oddechowym lub krwionośnym.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę