Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Bój o śmieci z Łomży

Łomżyńska firma „Błysk” i ostrołęckie MPK Pure Home walczą o zlecenie na odbiór i transport odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych w Łomży na wysypisko w Czartorii, gdzie działa należąca do miasta Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Władze miasta poinformowały, że na świadczenie usługi do końca marca 2019 roku chciały wydać ok. 3,3 mln zł, tymczasem oferty obu podmiotów są znacznie wyższe. Wartość usługi przedsiębiorcy wycenili na co najmniej 4,3 mln zł. Na razie nie wiadomo co w tej sytuacji zdecyduje ratusz. Póki co trwa analiza złożonych ofert przez przedsiębiorców.

Łomżyńska firma „Błysk” śmieci z Łomży wywoziła od jesieni 2013 roku do połowy 2016 roku. Od lipca br. usługę tę na zlecenie ratusza prowadzi ostrołęckie konsorcjum, którego liderem jest MPK Pure Home, którego oferta w letnim przetargu była nieznacznie tańsza. Ten ostatni przetarg dotyczył jednak tylko świadczenia usługi przez pół roku, bo władze miasta wówczas zapowiadały, że zamierzają usługę tę zlecić na zasadnie „in house” miejskiej spółce śmieciowej ZGO. Ostatecznie zdecydowano się na ogłoszenie kolejnego przetargu na odbiór i wywóz śmieci z Łomży i to na ponad dwa lata - od 1 stycznia 2017 roku do 31 marca 2019 roku. 
Dziś w ratuszu otwarto koperty z dwiema złożonymi ofertami. Pierwsza z nich firmy „Błysk” opiewa na wartość 1 mln 767 tys. 951,36 zł w przypadku  odbioru śmieci z zabudowy jednorodzinnej i 2 mln 542 tys. 343,84 zł w przypadku odbioru odpadów z terenu blokowisk. 
Oferta MPK Pure Home z Ostrołęki w przypadku zabudowy jednorodzinnej opiewa na 2 mln 620 tys. 356,48 zł, a w przypadku blokowisk na 2 mln 530 tys. 671,98 zł.
To oznacza, że łomżyńska firma „Błysk” przedstawiła tańszą ofertę na świadczenie usługi w przypadku strefy z zabudową jednorodzinną, a ostrołęckie konsorcjum zaproponowało nieznacznie niższą cenę w przypadku sektora z zabudową wielorodzinną. Różnica w przeliczeniu na tonę śmieci wynosi 44 grosze – 95,84 zł netto to cena oferowana przez Błysk, a 95,40 zł netto to cena MPK Pure Home. 
Tym razem rozstrzygając przetargu cena nie jest jednak jedynym wyznacznikiem. Wybierając najkorzystniejszą ofertę miejscy urzędnicy będą punktować także „ekologiczne” samochody wykorzystywane przez spółki. Błysk na pierwszy i drugi sektor przedstawił po 6 takich aut, a MPK na pierwszy sektor 4, a na drugi 10. 

Warto dodać, że oferty i tak znacznie przekraczają kwotę jaką na realizację zadania zamierzyły wydać władze Łomży. Dziś poinformowano, że odbiór i wywóz śmieci z sektora z zabudową jednorodzinną miasto zamierzało przeznaczyć 1 mln 298 tys. 301,7 zł, a w przypadku sektora z zabudową wielorodzinną 2 mln 47 tys. 616,04 zł.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę