Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Koncert papieski i artystyczny jubileusz

18 lecie pracy artystycznej swego dyrygenta Michała Rajewskiego chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego uczcił okolicznościowym koncertem. Był on dedykowany św. Janowi Pawłowi II, dlatego na jego program oprócz psalmów, pieśni religijnych i chorału gregoriańskiego złożyły się też teksty przybliżające nauki i ewangelizacyjną działalność Papieża Polaka. – Dziś mija dokładnie 18 lat od momentu, kiedy w pierwszej klasie liceum założyłem chór i zostałem dyrygentem – mówi Michał Rajewski. – Było to 6 listopada 1998 roku w Chełmnie Pomorskim, skąd pochodzę. Prowadziłem ten chór 17 lat, trzy miesiące i 21 dni, a od 1 marca tego roku pracuję i mieszkam w Łomży.

Przeprowadzając się do Łomży i obejmując posadę organisty w parafii Krzyża Świętego Michał Rajewski stanął przed niezwykle trudnym zadaniem zastąpienia zmarłego nagle Marka Żemka. Okazało się jednak, że jest nie tylko świetnym instrumentalistą, śpiewakiem-barytonem po Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i chórmistrzem, ale też organizatorem. 
W  Chełmnie, Warlubiu i Osiu prowadził jednocześnie trzy chóry i zespół wokalny oraz zorganizował Międzynarodowy Konkurs Muzyki Sakralnej „Carmen Fidei”, za co nagrodzono go Brązowym Krzyżem Zasługi. Nad Narwią nie zamierzał bynajmniej spoczywać na laurach, dlatego już po miesiącu pracy założył  przy parafii młodzieżowy chór Carmen Fidei. W zaledwie siedem miesięcy zdobył on szereg nagród i wyróżnień na konkursach i festiwalach, w tym na przeniesionym do Łomży „Carmen Fidei”, oraz w Łapach, Chełmnie czy Sławie.
– Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy wspierają mnie w Łomży w mojej pracy, szczególnie chórzystom: tym młodszym i tym starszym, bo to fajna współpraca w świetnej atmosferze – mówi Michał Rajewski. – Działamy przy parafii, więc śpiewamy głównie utwory sakralne, ale też ludowe, a także chorał gregoriański. W ramach chóru działa też męski zespół wokalny, który zakwalifikował się właśnie do udziału w V Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. ks. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim. Cieszę się, że w tak krótkim czasie udało się nam pozyskać tak wielu pasjonatów śpiewu, ale cały czas zapraszam w nasze szeregi wszystkich chętnych śpiewaków!
O tym, że istniejący tak krótko chór rzeczywiście prezentuje już naprawdę wysoki poziom mogli przekonać się ci wszyscy, którzy po niedzielnej sumie pozostali w świątyni Krzyża Świętego. 
Już psalm „Nieście chwałę mocarze” Mikołaja Gomółki zachwycił słuchaczy, a później chórzyści zaśpiewali jeszcze m.in. „Psalm o miłosierdziu”, „Przyjdź Duchu Święty”, chorał gregoriański „Zbliżam się w pokorze”, zaś na finał jedną z ulubionych pieśni Jana Pawła II „Abba Ojcze”.
– To było bardzo wzruszające, że tak mogliśmy razem zaśpiewać dla naszego papieża jego piosenkę – ocenia jedna ze słuchaczek. – Czuło się to zjednoczenie, jak tak trzymaliśmy się za ręce!
Chór Carmen Fidei jest wielopokoleniowy i w idealnej zgodzie śpiewają w nim dzieci, młodzież i osoby dorosłe w różnym wieku, liczące od 10 do 79 lat. 
– Jestem bardzo zadowolony, że tu śpiewam! – mówi 13-letni Damian Śliwiński, również utalentowany solista. – Na próbach jest miła atmosfera, dużo się uczę. Fajnie też, że często są koncerty i tak ogólnie jest fajnie!
– Wcześniej przez 40 lat śpiewałem w chórze katedralnym – dodaje 79-letni Henryk Listowski. – Tutaj trafiłem od września, bo o takiej możliwości powiedzieli mi koledzy z tamtego chóru – przyszło ich tu trzech, a ja czwarty. Atmosfera jest wspaniała, bo nasz dyrygent jest cudowny. Nie dość, że umie to robić i ma wielkie umiejętności, to jeszcze umie nad wszystkim zapanować, a śpiewają tu przecież aż cztery pokolenia!
Michał Rajewski nie zamierza zwalniać tempa pracy, tym bardziej, że skład chóru ciągle się powiększa, przybywa też koncertów i konkursowych występów. 
– Planów i pomysłów mam sporo – zapowiada Michał Rajewski. – Bazą jest tu oczywiście parafia Krzyża Świętego, gdzie śpiewamy podczas niedzielnych świąt, nabożeństw i uroczystości, oraz diecezja łomżyńska, gdzie również koncertujemy. Już 11 listopada o godz. 9:00 zaśpiewamy w naszym kościele podczas mszy świętej w intencji ojczyzny. 27 listopada wszystkie łomżyńskie chóry wystąpią w kościele św. Brunona podczas „Cecyliady”, a już w grudniu zapraszamy na koncerty kolędowe – nie tylko w parafii Krzyża Świętego, ale i w całej diecezji, a także w parafii katedralnej w Warszawie oraz w Niepokalanowie u ojców franciszkanów. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę