Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Pejzaże we mgle ukryte i w słońcu skąpane

– U nas są naprawdę niepowtarzalne tematy – podkreśla Wiktoria Tołłoczko-Tur. – W Polsce już np. takich krowich łąk się nie zobaczy, ze stadem pięknych krów na zielonej łące, bo częściej stoją w oborach. Dlatego chcę to zanotować, utrwalić! Ukazujące piękno krajobrazów województwa podlaskiego najnowsze akwarele i obrazy olejne białostockiej malarki złożyły się na jej wystawę prezentowaną w Galerii Sztuki Współczesnej. Ekspozycję dopełniają inne pejzaże, np. powstałe w Grecji oraz martwe natury, bowiem przyroda jest od wielu lat ulubionym tematem artystki.

– Pani Wiktoria urodziła się na Grodzieńszczyźnie, studia malarskie ukończyła na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a mieszka i pracuje w Białymstoku – mówi kierownik galerii Karolina Skłodowska. – Jej żywiołem są akwarele, a od niedawna obrazy olejne. Zajmuje się też konserwacją dzieł sztuki: obrazów, ikon i polichromii ściennych. 
Dwa malarskie światy artystki przenikają się i dopełniają wzajemnie, gdyż cierpliwe i czasochłonne konserwowanie nadwątlonych upływem czasu obiektów wytworzyło w niej specyficzny stosunek również do tego, co niematerialne, ale też coraz szybciej odchodzi do przeszłości. 
– Dlatego zajęłam się konserwacją, chociaż nie jestem konserwatorem z wykształcenia, tylko z zamiłowania – mówi Wiktoria Tołłoczko-Tur. – Umiłowanie przeszłości to jest całe zjawisko, to wszystko to, co odchodzi w niepamięć, nie tylko sprawy materialne, ale też duchowe i to wszystko jest widoczne w moich obrazach!
Liryczne, poetyckie wręcz obrazy ukazują piękno przyrody, sielskie krajobrazy, zwierzęta w naturalnym środowisku, urokliwe zakątki, kwiaty oraz martwe natury.
– Widać, że artystka jest z tą naturą w serdecznej i szczerej zażyłości – ocenia Karolina Skłodowska. – Nie stara się jednak odtworzyć tego co widzi, raczej pokazuje nastrój, tę chwilę w której światło czy kolor powodują, że pejzaż nagle ożywa, że staje się czymś niepowtarzalnym.
Do prezentowanych dotąd na 17 wystawach indywidualnych oraz około 150 zbiorowych w kraju i za granicą akwarel doszły ostatnio prace olejne, najnowsza fascynacja artystki.
– Akwarele są z różnych lat, a obrazy olejne są najnowsze – mówi Wiktoria Tołłoczko-Tur. – Ten rok, to był dla mnie pracowity okres, a już od maja szczególnie, kiedy pracowałam nad tymi obrazami olejnymi, aż do ostatniej chwili, dosłownie. Teraz najbardziej tym żyję, dlatego są to moje najnowsze prace, ale też zarazem i ulubione, najbardziej reprezentatywne. Chociaż kiedy wystawa jest już gotowa emocje zostają gdzieś w tyle i myślami jestem już przy następnej. Najciekawsze jest dla mnie samo malowanie, kiedy emocje się we mnie kłębią, a później wybieranie ich na wystawę.
Dlatego też Wiktoria Tołłoczko-Tur, mimo tego, że urodziła się w 1942 roku, wciąż pracuje, tworzy i planuje już kolejne wystawy.
– W marcu będzie wystawa w ratuszu na Placu Zamkowym w Warszawie, a kolejna w Białymstoku w Galerii im. Sleńdzińskich – zapowiada Wiktoria Tołłoczko-Tur. – To bardzo dużo, nie wiem jak ja to zrobię, ale póki mam siły i ochotę do malowania powinno się udać!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

210204100642.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę