Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Inwestycje unijne w lokalnych firmach

Trzy firmy z miasta i gminy Łomża wydadzą w sumie 46 milionów złotych na wdrożenie wyników swoich prac badawczo-rozwojowych. Większość pieniędzy będzie pochodziła z funduszy unijnych. Uniglass, Aquatech i Armapak pozyskały w sumie ponad 25 mln zł unijnych dotacji z funduszu „nowej” perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.

Ministerstwo Rozwoju opublikowało listę projektów realizowanych z „nowych” funduszy unijnych. Lista obejmuje ponad 7 tysięcy pozycji z uwzględnieniem wszystkich programów z jakich można pozyskiwać unijne wsparcie. 
- Każde z państw członkowskich Unii Europejskiej ma obowiązek przejrzystego wydatkowania środków publicznych – zaznacza ministerstwo informując, że zgodnie z prawem unijnym opublikowano dane na temat każdego przedsięwzięcia realizowanego ze środków Unii Europejskiej oraz na temat firmy, organizacji lub instytucji, które otrzymały wsparcie. - Naszym celem jest  zapewnienie wszystkim zainteresowanym dostępu do informacji o projektach współfinansowanych z Funduszy Europejskich. Dane dotyczą stanu na 1 listopada 2016 r. 

Pionierzy nowej perspektywy
Wśród pierwszych firm, które pozyskały unijne wsparcie z nowej perspektywy finansowej są także firmy z Łomży. Największą jak dotąd dotację – ponad 13 mln zł - przyznano firmie Uniglass na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych w zakresie wytwarzania szyb zespolonych o wzmocnionej wytrzymałości termicznej. Udoskonalony produkt na rynku międzynarodowym odróżniać ma się m.in. lepszą o ponad 170% stabilnością właściwości izolacyjnych na skutek eliminacji mikroszczelin podczas procesu produkcji.
Niemal równe 7 mln zł dotacji otrzymała Armapak z gminy Łomża na wdrożenie wyników prac B+R umożliwiające produkcję wysoce innowacyjnych opakowań tekturowych. Jak czytamy w opisie projektu specjaliści z tej firmy stworzyli koncepcję innowacyjnego opakowania z tektury falistej o podwyższonej izolacyjności termicznej, właściwościach antykondensacyjnych (zapobiegających zawilgoceniu opakowania) oraz większej odporności na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych - uszkodzeń mechanicznych, niekorzystnych warunków atmosferycznych, kurzu oraz patogenów (bakterii i grzybów). Jest to możliwe dzięki wysoce innowacyjnemu i przełomowemu rozwiązaniu polegającemu na wzbogaceniu lakieru pokryciowego ceramicznymi mikrosferami oraz olejkiem kminkowym. 
Ponad 4,5 mln zł unijnej dotacji przyznano spółce Aquatech na wdrożenie nowej technologii produkcji drugiej generacji przydomowych oczyszczalni bezprądowych. Spółka z gminy Łomża ma wybudować i wyposażyć nowy zakład, a także utworzyć centrum wzornicze, w którym oczyszczalnie będą projektowane zgodnie potrzebami i preferencjami klienta z uwzględnieniem warunków gruntowych instalowanych oczyszczalni. 
Listę firm z regionu, które już pozyskały unijne wsparcie z nowej perspektywy dopełnia spółka Pylon. Przyznana jej dotacja w kwocie 71 tys. zł ma jej pomóc w pozyskaniu zewnętrznego dofinansowania poprzez emisję akcji w Alternatywnym Systemie Obrotu na rynku NewConnect.

Na liście nowych unijnych projektów z Łomży są także cztery projekty realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Łomży dotyczące aktywizacji osób bezrobotnych w sumie na kwotę ponad 6 mln zł, projekt Łomżyńskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Łomży dotyczący wsparcia osób biernych zawodowo na kwotę blisko 1 mln zł, oraz wart ok. 350 tys. zł, projekt realizowany przez jedną z białostockich firm, którego głównym celem jest podniesienie kompetencji uczniów i uczennic oraz doskonalenie zawodowe nauczycieli w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę