Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

Przemieszczanie świń tylko ze świadectwami zdrowia

Zmieniają się przepisy dotyczące przewożenia świń w Polsce. Od jutra (piątek, 4. listopada 2017 r.) wszystkie przesyłki świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej muszą być zaopatrzone w świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii. Obostrzenie wprowadzono w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń.

Województwo podlaskie było pierwszym regionem w Polsce, gdzie w lutym 2014 roku odnotowano przypadki ASF u dzików. Od tamtej pory w naszym kraju potwierdzono 119 przypadków ASF u dzików (w sumie u ok. 180 dzików) oraz 23 ogniska tego wirusa u świń w gospodarstwach domowych. W samym województwie podlaskim odnotowano 16 ognisk ASF u trzody chlewnej oraz 116 przypadków ASF u dzików. W przypadku wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać wybite i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone. 
Najbliższy Łomży przypadek ASF u trzody chlewnej stwierdzono w gospodarstwie w Zbrzeźnicy pod Zambrowem, a u dzików w gminie Trzcianne po wschodniej stronie doliny Biebrzy. 

Od dziś na terenie 6 powiatów województwa podlaskiego (białostockiego, bielskiego, monieckiego, siemiatyckiego, sokólskiego i hajnowskiego) służby weterynaryjne, leśnicy oraz Siły Zbrojne RP będą prowadzili poszukiwania padłych dzików na wyznaczonych obszarach leśnych. Jak podają służby wojewody podlaskiego działania potrwają do 10 listopada 2016 r.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę