Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Można odpracować długi czynszowe

Główne zdjęcie
fot. MPGKiM

31 mieszkańców w ciągu 15 miesięcy odrobiło 144,5 tys. zł długu jaki mieli wobec Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. - Znaczny odsetek naszych mieszkańców których dotyka problem zadłużenia boryka się z przeciwnościami, które nie pozwalają im na uregulowanie zobowiązań w formie pieniężnej. Często jest to choroba, niepełnosprawność, nieudolność czy nieporadność życiowa – mówi Marek Olbryś, dyrektor MPGKiM podkreślając, że wprowadzona kilka miesięcy temu możliwość regulowania zadłużenia czynszowego w formie pracy świadczonej na rzecz przedsiębiorstwa często jest dla tych osób jedynym możliwym do przyjęcia rozwiązaniem.

MPGKiM w Łomży administruje około 100 blokami i kamienicami z lokalami należącymi do miasta. Mieszka w nich blisko 8 tysięcy mieszkańców, przy czym wielu z nich to osoby mniej majętne, dla których mieszkanie komunalne to jedyna szansa na „własny” dach nad głową.     
Jak przekazuje Marek Olbryś, dyrektor miejskiego przedsiębiorstwa, zaległości czynszowe, przede wszystkim z dawnych lat wynoszą około 900 tys. zł. Od kilkunastu miesięcy mieszkańcy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej, którzy nie są w stanie na bieżąco płacić czynszu, mogą je odpracować.
- Możliwość regulowania długu w formie świadczenia pracy wprowadzono w związku ze zgłaszanym przez mieszkańców zapotrzebowaniem na takie rozwiązanie – mówi Olbryś. - Takie działanie ma na celu pomoc w oddłużeniu osobom, ale jednoczesnym efektem jest poprawa bilansu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. 
Okazuje się, że 1. lipca ubiegłego roku do końca września tego roku z możliwości dopracowania zadłużenia skorzystało łącznie 31 mieszkańców, a wysokość zrealizowanego przez te osoby świadczenia wyniosła 144,5 tys. zł.
- Doświadczenie tych kilkunastu miesięcy funkcjonowania wprowadzonego systemu wskazuje, że jest on skuteczny, a obrany kierunek usystematyzowania problemu prawidłowy – cieszy się Olbryś podkreślając, że z tego sposobu oddłużenia skorzystały osoby od których windykacja należności drogą komorniczą nie przynosiła oczekiwanych skutków. 

Formalnie możliwość spłaty zadłużenia czynszowego w formie świadczeń rzeczowych w MPGKiM wprowadziło podpisane w maju ubuiegłego roku zarządzenie dyrektora MPGKiM. Określa ono także szczegółowe zasady na jakich osoby zajmujące lokale w mieszkaniowym zasobie Łomży mogą ubiegać się o zmianę formy spłaty zadłużenia.

cz
pt, 28 października 2016 11:59
Data ostatniej edycji: pt, 28 października 2016 13:16:59

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę