Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Żołnierze będą strzelać do dzików?

Główne zdjęcie
fot. MRiRW

O włączenie sił zbrojnych do akcji zwalczania wirusa afrykańskiego pomoru świń wśród dzików wystąpiło z wnioskiem do MON pięciu wojewodów w tym wojewoda podlaski – podało ministerstwo rolnictwa. - W obszarze przygranicznym populacja dzika powinna zostać jak najszybciej, całkowicie zredukowana, w najgorszym przypadku do końca 2016 r. - czytamy w komunikacie.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że „prowadzona jest redukcja populacji dzików z uwzględnieniem pięciu granicznych województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego.” To właśnie ci wojewodowie wystąpili do Ministerstwa Obrony Narodowej o włączenie sił zbrojnych do akcji.  
Ministerstwo rolnictwa podało także, że w celu umożliwienia realizacji odstrzału na obszarach objętych ograniczeniami Inspekcja Weterynaryjna i właściwe miejscowo koła łowieckie dokonują zakupów chłodni do przetrzymywania tusz odstrzelonych dzików na czas wykonania badania laboratoryjnego w kierunku ASF.  W sumie na terenie województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego znajdują się obecnie 133 chłodnie. 

Lokalne przygotowania do odstrzału
Na potrzeby większego niż w poprzednich latach odstrzału dzików Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Łomży kupił w tym miesiącu dwie takie chłodnie, oraz 4 tys. jednorazowych fartuchów ochronnych, rękawic i ochraniaczy na buty oraz maty dezynfekcyjne przejazdowe i przejściowe. 
W ubiegły weekend dokonywano także liczenia populacji dzików w regionie. Według szacunków Nadleśnictwa Łomża na jego obszarze w skład którego wchodzą lasy w 25 gminach należących do 6 powiatów od Grabowa na północy po Zareby Kościelne i Małkinię Górną na południu żyje ok. 280 dzików.
Tymczasem Główny Lekarz Weterynarii poinformował o zidentyfikowaniu kolejnych czterech przypadków wystąpienia wirusa ASF u dzików w Polsce. Jeden z nich to zwłoki padłego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Czechowizna w gminie Knyszyn w powiecie monieckim. To już czwarty taki przypadek na terenie powiatu monieckiego, który od terenu powiatu łomżyńskiego oddziela Biebrza.

- Jedynym, skutecznym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa w Polsce jest wdrażanie, przestrzeganie i egzekwowanie zasad bioasekuracji, identyfikacja zwierząt, a przede wszystkim efektywne prowadzenie monitoringu czynnego (odstrzał) i biernego (poszukiwanie padłych sztuk) dzików, które mogą pozostawać efektywnym wektorem wirusa w środowisku – podkreśla ministerstwo rolnictwa.

cz
pt, 28 października 2016 08:14
Data ostatniej edycji: pt, 28 października 2016 08:24:47

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę